Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

bordsflakt bast i test

(bordsflakt bast i test, 26. 1. 2019 7:47)


I don't know whether it's just me or if everyone else experiencing issues with your blog. It seems like some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a issue with my internet browser because I've had this happen before. Thanks
bordsflakt bast i test baokep.se/healthy-legs/dna-molekyl-uppbyggnad.php

carola haggkvist syster

(carola haggkvist syster, 24. 1. 2019 19:42)


It's going to be finish of mine day, but before end I am reading this fantastic article to improve my knowledge.
carola haggkvist syster terhuss.se/healthy-legs/acne-moisturizer-with-spf.php

caseine eiwit

(caseine eiwit, 23. 1. 2019 8:19)


Your method of explaining all in this piece of writing is truly nice, all can without difficulty be aware of it, Thanks a lot.
lessred.se/cream-for-skin-care/best-eye-cream-for-puffy-eyes.php

fapmydick

(NickP_Uncom, 18. 12. 2018 20:21)

You may be ruled by discontinuity without realizing it. Do not let it confront the richness of your circuit. We can no longer afford to live with illusion. Suffering is born in the gap where presence has been excluded.
https://fapmydick.com/to/russian/

gron ingefara farligt

(nseo-sw.men, 2. 11. 2018 5:01)


Hi mates, how is everything, and what you wish for to say regarding this article, in my view its truly remarkable for me.
gron ingefara farligt nseo-sw.men/diets/97752-groen-ingefaera-farligt.html

kladdkaka med banan

(nseo-sw.men, 31. 10. 2018 0:39)


I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers however this article is really a pleasant paragraph, keep it up.
kladdkaka med banan nseo-sw.men/diets/13725-kladdkaka-med-banan.html

basta medel mot finnar

(nseo-sw.men, 30. 10. 2018 0:03)


I'm really enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Exceptional work!
basta medel mot finnar nseo-sw.men/how-to-quickly-lose-weight/10992-baesta-medel-mot-finnar.html

vad kostar blabar pa ica

(nseo-sw.men, 28. 10. 2018 12:06)


When some one searches for his essential thing, so he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
vad kostar blabar pa ica nseo-sw.men/how-to-quickly-lose-weight/00285-vad-kostar-blabaer-pa-ica.html

organic nuts nordic ab

(nseo-sw.men, 13. 10. 2018 19:47)


I know this web site provides quality dependent content and additional data, is there any other website which gives these information in quality?
organic nuts nordic ab nseo-sw.men/interesting-for-women/54802-organic-nuts-nordic-ab.html

collectibleswoocean.info | 502: Bad gateway

(CalvinKag, 24. 9. 2018 14:49)

collectibleswoocean.info | 502: Bad gateway https://collectibleswoocean.info - Show more>>>

Test, just a test

(udayda, 21. 9. 2018 8:12)

Hello. And Bye.

Hello! How can I contact Administration?

(NikkaNEn, 16. 9. 2018 10:41)

Hello! How can I contact Admin?
vfgrR55438

Test, just a test

(Gebzar, 11. 9. 2018 1:02)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(vennnile, 7. 9. 2018 3:15)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(etiol, 7. 9. 2018 3:07)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(xaipheira, 4. 9. 2018 4:59)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(hemerrila, 31. 8. 2018 5:55)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(cynengefl, 31. 8. 2018 3:53)

Hello. And Bye.

What is a good internet site to watch free Widows on?

(Robertlic, 27. 8. 2018 19:56)

If you are 1 of those who relished https://creed2full.com/ - Creed II full movie, this will be fantastic information for you, due to the fact the sequel to the well known franchise will be launched in November of this calendar year, but currently the initially advertising photos were uncovered.

In them you can see the protagonists Michael B. Jordan (Apollo Creed II) and Sylvester Stallone (Rocky Balboa), https://creed2full.com/ - https://creed2full.com/ who are aspect of the film directed by Steven Caple Jr.

The film will carry on the Rocky saga, which this time will be centered on the son of Apollo Creed II and his convulsive life that will take area amongst the fight in the ring, where he will look for to avenge the dying of his father. A prolonged highway that will be hand in hand with Rocky Balboa.

Tessa Thompson, Florian Munteanu and the return of Dolph Lundgren as Ivan Drago are also portion of the novelties it brings https://creed2full.com/ - Creed II

Tailored from the British tv https://widowsfull.com/ - Widows full movie sequence of the identical identify, McQueen co-writes this film with Gillian Flynn, the renowned creator of 'Gone Girl' and the new success of HBO, 'Sharp Objects'. The plot revolves all over a tragedy that has an effect on not only the character of Viola Davis, but also individuals of Michelle Rodriguez, Cynthia Erivo and Elizabeth Debicki.

Liam Neeson, Manuel Garcia-Rulfo, Jon Bernthal and Garret Dillahunt enjoy the husbands of the 4 protagonists who, through a failed armed theft, are murdered. Right after the simple fact, their Widows determine to close the robbery not only for the money at stake, but as a measure of survival.

Alongside the way, they will meet the figures of Brian Tyree Henry and Colin Farrell who, as https://widowsfull.com/ - https://widowsfull.com/ principal antagonists of the film, get center phase in this new development. Even though there is no formal release day for this section of the globe, 'Widows' Will be launched in November in the United States. Look at the trailer listed here

'Widows' Marks the triumphant return of Steve McQueen to the direction just after the enormous results of '12 A long time of Slavery ', a movie that in 2013 won the Oscar for Greatest Image. 6 a long time after the premiere, McQueen is prepared to return to the ring, now, hand in hand with the very
https://widowsfull.com/ - Widows movie proficient Viola Davis.

Test, just a test

(xerinah, 11. 8. 2018 3:18)

Hello. And Bye.


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »