Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

第一借錢網

(Dannycrype, 23. 10. 2019 0:49)

第一借錢網


https://168cash.com.tw/adv/area

Support please.

(Rosewourb, 22. 10. 2019 18:43)

Please support, like. Thanks!
https://www.youtube.com/channel/UCpH35BoLCRuLmpIverYcw8A
https://www.youtube.com/watch?v=xQIZ68Mef8s
https://www.youtube.com/watch?v=IEWKqavaY74&t=1s

Отличный сайт

(Antoncox, 22. 10. 2019 16:17)

https://zaxvatu.net/1-avto/prekrasnyi-kia-ceed-1-6-crdi-posle-chip-tiuninga
https://zaxvatu.net/arkhiv/minfin-ukrainy-meniaet-kurs
https://zaxvatu.net/kino/plokhoi-santa-vozvrashchaetsia-vmeste-s-torntonom
https://zaxvatu.net/muzyka/sam-obernik-novye-napravleniia-muzyki
https://zaxvatu.net/zhizn/v-shkole-italii-kabluki-popali-pod-zapret-iz-za-vozmozhnogo-zemletriaseniia
https://zaxvatu.net/kultura/posledniaia-krov-rembo-vse-zhe-budet
https://zaxvatu.net/muzyka/happy-birthday-to-you-osvobozhdaiut-ot-avtorskikh-prav
https://zaxvatu.net/arkhiv/akter-dzheims-kellis-rad-snimatsia-v-seriale-eureka
https://zaxvatu.net/kultura/biografiia-ksenii-sobchak-put-ot-skandalnoi-vedushchei-do-zabotlivoi-zheny-i-mamy
https://zaxvatu.net/1-avto/gruzoperevozki-iz-kitaia-s-nadezhnymi-kompaniiami
https://zaxvatu.net/tekhnologii/planshetnik-teclast-x98-pro-obediniaet-dve-operatcionki
https://zaxvatu.net/krasota/kupit-korotkie-zhenskie-iubki-na-issaplus-ru
https://zaxvatu.net/1-avto/novye-shtrafy-gibdd-2018-goda-s-noyabrya-budut-ili-net
https://zaxvatu.net/1-zdorove/krasota-litsa-kakie-protsedury-nuzhny-kozhe-v-30-40-50-let
https://zaxvatu.net/kino/skorseze-nachnet-semku-neskolkikh-avtobiografichnykh-kinofilmov

Bithereum for FREE and MUCH

(DennOpins, 22. 10. 2019 10:19)

Hello!
I find the site where you can earn many ETHEREUM coins!
It all easy! More about it you can read here: https://yourownfreenow.blogspot.com/
Its not joke, no spam, no lie, guyes. Just take a look with yourownfreenow eyes and start to act.
the bonus: https://cryptbrowser.blogspot.com/
This browser is minihng BitCoins!!! While you serf as usually!

寳島騎跡自行車協會

(Martywek, 22. 10. 2019 3:37)

寳島騎跡自行車協會 https://fmb.tw/

I just cannot find the correct answer, will you help me?:-(

(AaronSpifs, 21. 10. 2019 17:00)

I browsed through this website and you have so much handy info, saved to my bookmarks
https://buynothingdayessay159.blogspot.com
https://writingliteraryessays987.blogspot.com
https://essaystogetintocollege152.blogspot.com
https://essaytobuy221.blogspot.com
https://collegeessays47.blogspot.com
https://howtowriteessayproposal585.blogspot.com
https://essayforcollegeapplication556.blogspot.com
https://stepsinwritinganessay931.blogspot.com
https://inspirationalcollegeessays499.blogspot.com
https://applytexasessays439.blogspot.com
https://hamburgerwritingpaper635.blogspot.com
https://winningcollegeessays685.blogspot.com
https://strategiesforwritinganessay996.blogspot.com
https://thanksgivinglinedwritingpaper669.blogspot.com
https://writinganargumentativeessay628.blogspot.com
https://alevelessaywriting830.blogspot.com
https://buyanessay116.blogspot.com
https://writingessayrubric426.blogspot.com
https://writeonpaperonline739.blogspot.com
https://drawingandwritingpaper200.blogspot.com
https://writemyessayreviews647.blogspot.com
https://essaywritinginenglishlanguage932.blogspot.com
https://writingexperienceessayexample536.blogspot.com
https://writingopinionessay796.blogspot.com
https://howtowritegoodessays238.blogspot.com
https://booksonwritingessays185.blogspot.com
https://isuckatwritingessays477.blogspot.com
https://writingacollegeadmissionessay468.blogspot.com
https://writingessayhelp558.blogspot.com
https://essaywritersneeded226.blogspot.com
https://essaysforcollegeadmission950.blogspot.com
https://admissionessaywritingservices200.blogspot.com
https://learningtowriteessays487.blogspot.com
https://buyessaywritingonline500.blogspot.com
https://howtowriteacorrectessay414.blogspot.com
https://dogwritingpaper28.blogspot.com
https://highqualitywritingpaper464.blogspot.com
https://linedwritingpaperwithborders807.blogspot.com
https://writingcollegeessaysformoney759.blogspot.com
https://papermatewritebros871.blogspot.com
https://howtowriteaparagraphessay409.blogspot.com
https://writingexpositoryessays273.blogspot.com
https://howtowriteanessayplan398.blogspot.com
https://perfectessaywriting488.blogspot.com
https://paytowritemypaper33.blogspot.com
https://helpmewriteapaper571.blogspot.com
https://fancywritingpaper810.blogspot.com
https://writingaessayformat405.blogspot.com
https://howtowriteevaluationessay156.blogspot.com
https://criticalessaywriting78.blogspot.com

weather resource

(Williamdop, 21. 10. 2019 1:26)

why not try these out https://www.affiliate-programs.biz/bloggers-affiliate-marketing/

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(DanielGatte, 19. 10. 2019 14:59)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/

娛樂城介紹

(Leonelnit, 17. 10. 2019 19:38)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(Michaelglawl, 17. 10. 2019 18:07)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

https://mic-shop.com/

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(Raymondcheak, 17. 10. 2019 17:07)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/

Free socks5 proxies

(JeffreyTwers, 17. 10. 2019 8:51)

Hi!

Hide IP address and unblock websites with lightning fast, stable, and encrypted proxies.

https://socks5.pro/ - socks5.pro

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(Ronniesoand, 16. 10. 2019 12:48)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

https://mic-shop.com/

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(Keithnic, 16. 10. 2019 10:47)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器


https://mic-shop.com/

スーパーコピーブランド激安通販専門店

(MarquisJouro, 14. 10. 2019 10:03)

スーパーコピーブランド激安通販専門店!
https://www.kyoku66.com/goods-1116.html

世界一流のスーパーコピーブランド時計、バッグ、財布、アクセサリ最新入荷!
ブランドコピー、ブランド偽物、ルイヴィトンコピー、 ロレックスコピー、シャネルコピー、グッチコピー、エルメスコピー、 ボッテガ?ヴェネタコピー、 バーバリーコピー、ミュウミュウコピー、トリーバーチコピー、バレンシアガコピー、ディオールコピー、ブルガリコピー、ブラダコピー、 ドルチェ&ガッバーナコピー、オメガコピー、フランク ミュラーコピー、gagaコピー。
私達は長年の実体商店の販売経験を持って、先進とプロの技術を持って、
高品質のスーパーコピー時計づくりに 取り組んでいます。
最高品質のロレックス時計コピー、カルティエ時計コピー、IWC時計コピー、
ブライトリング時計コピー、パネライ時計コピー激安販売中
商品の数量は多い、品質はよい.海外直営店直接買い付け!
商品は全てよい材料と優れた品質で作ります。
高質な製品を驚きの低価格で提供して,安心、迅速、確実にお客様の手元にお届け致します。
ぜひご来店くださいませ。
※ 2019年注文割引開催中,全部の商品割引10%
※ 在庫情報随時更新!
※ 100%品質を保証する。
※ 送料は無料です(日本全国)!
税関の没収する商品は再度無料にして発送します!
URL:
https://www.kyoku66.com/goods-6287.html

Bloody hell! I didn't think this could be so tricky ((

(Jorgewaf, 14. 10. 2019 9:05)

I read through this website and you have so much handy information, saved to my bookmarks
https://orderanessay390.yolasite.com
https://writingautobiographicalessay898.blogspot.com
https://doctoraldissertation12.doodlekit.com
https://generalessaysinenglish2.doodlekit.com
https://essaywritingvideo69.blogspot.com
https://academicresearchpaper34.doodlekit.com
https://thesisstatementwritinghelp27.doodlekit.com
https://howtowriteaessayplan493.blogspot.com
https://essaywritingguide3.doodlekit.com
https://researchpapers493.yolasite.com
https://howtowritetheresearchpaper564.blogspot.com
https://englishcreativewritingessays739.blogspot.com
https://writingpapers178.yolasite.com/
https://essaywritingpowerpoint348.blogspot.com
https://essaywritingguide10.doodlekit.com
https://howtowriteainterviewpaper718.blogspot.com
https://essayoutlinewriting5.doodlekit.com
https://bestessays10.doodlekit.com
https://essayoncanmoneybuyhappiness53.blogspot.com
https://doanessay11.doodlekit.com

[LIMITED OFFER]NETFLIX FREE FOR 1 YEAR

(Darrylkiz, 13. 10. 2019 10:59)

Get 1 Year Subscription for Netflix for free.
https://tiny.cc/netflix_free

Joanna chose Screenwritermag Confederation

(joannab, 11. 10. 2019 17:27)

Welcome to my blog ,
I’m Joanna.
If you’ve ever been overscheduled and couldn’t finish a research assignment , then you’ve come to the right place. I assist students in all areas of the writing process . I can also write the paper from start to finish.
My career as a scholarly writer started during high school. After learning that I was very skilled in the field of academic writing, I decided to take it up as a career .

Professional Academic Writer- Joanna- https://www.screenwritermag.com/ - Screenwritermag Band

第一借錢網

(Dannycrype, 8. 10. 2019 9:12)

第一借錢網


https://168cash.com.tw/adv/area

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(DanielGatte, 5. 10. 2019 20:13)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36

následující »