Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

スーパーコピーブランド激安通販専門店

(MarquisJouro, 14. 10. 2019 10:03)

スーパーコピーブランド激安通販専門店!
https://www.kyoku66.com/goods-1116.html

世界一流のスーパーコピーブランド時計、バッグ、財布、アクセサリ最新入荷!
ブランドコピー、ブランド偽物、ルイヴィトンコピー、 ロレックスコピー、シャネルコピー、グッチコピー、エルメスコピー、 ボッテガ?ヴェネタコピー、 バーバリーコピー、ミュウミュウコピー、トリーバーチコピー、バレンシアガコピー、ディオールコピー、ブルガリコピー、ブラダコピー、 ドルチェ&ガッバーナコピー、オメガコピー、フランク ミュラーコピー、gagaコピー。
私達は長年の実体商店の販売経験を持って、先進とプロの技術を持って、
高品質のスーパーコピー時計づくりに 取り組んでいます。
最高品質のロレックス時計コピー、カルティエ時計コピー、IWC時計コピー、
ブライトリング時計コピー、パネライ時計コピー激安販売中
商品の数量は多い、品質はよい.海外直営店直接買い付け!
商品は全てよい材料と優れた品質で作ります。
高質な製品を驚きの低価格で提供して,安心、迅速、確実にお客様の手元にお届け致します。
ぜひご来店くださいませ。
※ 2019年注文割引開催中,全部の商品割引10%
※ 在庫情報随時更新!
※ 100%品質を保証する。
※ 送料は無料です(日本全国)!
税関の没収する商品は再度無料にして発送します!
URL:
https://www.kyoku66.com/goods-6287.html

Bloody hell! I didn't think this could be so tricky ((

(Jorgewaf, 14. 10. 2019 9:05)

I read through this website and you have so much handy information, saved to my bookmarks
https://orderanessay390.yolasite.com
https://writingautobiographicalessay898.blogspot.com
https://doctoraldissertation12.doodlekit.com
https://generalessaysinenglish2.doodlekit.com
https://essaywritingvideo69.blogspot.com
https://academicresearchpaper34.doodlekit.com
https://thesisstatementwritinghelp27.doodlekit.com
https://howtowriteaessayplan493.blogspot.com
https://essaywritingguide3.doodlekit.com
https://researchpapers493.yolasite.com
https://howtowritetheresearchpaper564.blogspot.com
https://englishcreativewritingessays739.blogspot.com
https://writingpapers178.yolasite.com/
https://essaywritingpowerpoint348.blogspot.com
https://essaywritingguide10.doodlekit.com
https://howtowriteainterviewpaper718.blogspot.com
https://essayoutlinewriting5.doodlekit.com
https://bestessays10.doodlekit.com
https://essayoncanmoneybuyhappiness53.blogspot.com
https://doanessay11.doodlekit.com

[LIMITED OFFER]NETFLIX FREE FOR 1 YEAR

(Darrylkiz, 13. 10. 2019 10:59)

Get 1 Year Subscription for Netflix for free.
https://tiny.cc/netflix_free

Joanna chose Screenwritermag Confederation

(joannab, 11. 10. 2019 17:27)

Welcome to my blog ,
I’m Joanna.
If you’ve ever been overscheduled and couldn’t finish a research assignment , then you’ve come to the right place. I assist students in all areas of the writing process . I can also write the paper from start to finish.
My career as a scholarly writer started during high school. After learning that I was very skilled in the field of academic writing, I decided to take it up as a career .

Professional Academic Writer- Joanna- https://www.screenwritermag.com/ - Screenwritermag Band

第一借錢網

(Dannycrype, 8. 10. 2019 9:12)

第一借錢網


https://168cash.com.tw/adv/area

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(DanielGatte, 5. 10. 2019 20:13)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/

Friv Unblocked

(frivunblocked, 3. 10. 2019 15:28)

Truthfully, these games https://frivunblocked.games/ are so outstanding that you can invest a considerable amount of time without getting bored even for once. Besides, nowadays these video gaming web sites also give an opportunity to fraternize various people.

Buy Adidas Superstar

(CharlesBaima, 2. 10. 2019 0:25)

What Pagano said was that he didn't regret trying the bungled trick play.
Their flat performance in losing 24-13 to the Colts last weekend rocked the organization and led to a split with coach John Fox, who was hired Friday as Marc Trestman's replacement in Chicago.
Looks like the new coach will have to break a tie.
"That's as good a half of football as we've had anybody play quarterback this year," Arians said.
Marks, meanwhile, was Jacksonville's best defensive lineman last season.

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(Ronniesoand, 30. 9. 2019 10:12)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

https://mic-shop.com/

寳島騎跡自行車協會

(Martywek, 30. 9. 2019 5:14)

寳島騎跡自行車協會 https://fmb.tw/

娛樂城介紹

(Leonelnit, 29. 9. 2019 23:39)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

Fire And Water Games

(fireandwatergames, 28. 9. 2019 21:53)

Nowadays video game series Fireboy And Watergirl https://fireandwater.games/ are preferred amongst young people as they are useful for brain structure as well as obviously are an excellent way of home entertainment. Call for your pals, sit and video game on!

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(Raymondcheak, 27. 9. 2019 15:04)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/

Rezeptfrei europa

(Generika preis , 27. 9. 2019 6:53)

Online bestellen erfahrungsbericht , Generika per rechnung - : Pillen online bestellen .

Online casino klassen

(casinospiele, 25. 9. 2019 17:21)

Top casino spiele kostenlos https://casino-spiele.space Spielautomaten hack app .

Swell Bottle Nz

(Jamesved, 25. 9. 2019 11:45)

"Never."
The Patriots needed just six plays to make it 14-0 on Blount's 5-yard run.
Last week against Detroit, Griffin left after four series, going 2 for 5 with two fumbles, three sacks and a few other big hits.
At 36, McCown acts like the same little kid from Jacksonville, Texas, who first buckled his chin strap and got behind center nearly 30 years ago.
The other two hours of Phillips' time was owned by Ndamukong Suh.

How can I make fast money online

(Moneysen, 25. 9. 2019 6:13)

Make Money - www.thetimes.co.uk@3119923437/Fb1ydY

Casino gratis spiele

(online-automaten-spiele, 24. 9. 2019 21:44)

Größten jackpots gewinnen https://online-automaten-spiele.host/ Kostenlose slot automaten .

The Impossible Quiz

(RobertLaunc, 24. 9. 2019 17:12)

We have the good news for our visitors. As it is stated in the description of the internet site, we want to provide all variations of The Impossible Quiz https://theimpossiblequiz.uk/ video game. So, currently you have the ability to play the first version of this wonderful flash game.

Jesus! I did not think this could be so challenging =(

(Danielwax, 22. 9. 2019 14:27)

Many thanks for the site, it truly is full of a lot of handy information. This .
https://dissertationsupportservices1.blogspot.com/
https://wewriteessays108.blogspot.com
https://buyessayonline458.blogspot.com
https://easiestessaytopics.blogspot.com/
https://howcaniwriteanessay492.blogspot.com
https://psychologyresearchpaper123.blogspot.com/
https://howtowriteaproposalforapaper.blogspot.com/
https://writingarhetoricalessay15.blogspot.com
https://exampleessay886.blogspot.com
https://howtowriteonpaperinminecraft1.blogspot.com/
https://buyessaywriting158.blogspot.com
https://customessay371.blogspot.com
https://someonewritemyessayforme674.blogspot.com
https://essaywritingwords4.blogspot.com
https://howtowriteanexpositoryessay12.blogspot.com/
https://besttophighschoolessaywritingservices.blogspot.com/
https://howtowriteadiagnosticessay974.blogspot.com
https://researchpapersforsale942.blogspot.com
https://essaywritingtopics188.blogspot.com
https://apastyleessay.blogspot.com/


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »