Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

laila bagges kladkollektion aretenb.se

(aretenb.se, 5. 5. 2020 6:26)


I visited several websites but the audio feature for audio songs current at this web site is truly marvelous. tiza.aretenb.se/trends/laila-bagges-klaedkollektion.php laila bagges kladkollektion

femme de 50 ans images aresgrb.se

(aresgrb.se, 5. 5. 2020 2:42)


It's impressive that you are getting thoughts from this article as well as from our discussion made at this time. circa.aresgrb.se/skin-care/femme-de-50-ans-images.php femme de 50 ans images

telia uppsägning av abonnemang tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 5. 5. 2020 0:47)


Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Internet explorer. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue solved soon. Many thanks tastyandinteresting.be/beautiful-things/telia-uppsaegning-av-abonnemang.php telia uppsägning av abonnemang

What do you think about divorce?

(Sweedhob, 4. 5. 2020 20:19)


Law Firm's Favourite Quotations references the affordablity of Divorce, Also CEO Erin Levine Within a Post about Do It Yourself divorce Programs. https://ukdivorcerecordsonlinefree.wordpress.com

select website l2soft eu

(Anthonydault, 4. 5. 2020 20:04)

have a peek at this web-site https://l2soft.eu/

traitement contre les points noirs aretenb.se

(aretenb.se, 4. 5. 2020 18:57)


You have made some really good points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this site. terd.aretenb.se/beauty/traitement-contre-les-points-noirs.php traitement contre les points noirs

däck till scooter tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 4. 5. 2020 15:56)


I am curious to find out what blog system you're using? I'm experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more secure. Do you have any recommendations? tastyandinteresting.be/travels/daeck-till-scooter.php däck till scooter

Сим карта без паспортаКупить сим карту без паспорта

(kupit-kartu-Vum, 4. 5. 2020 8:41)


https://kupit-kartu.org/ - SIM без оормления

etage grillen Г¶verby tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 4. 5. 2020 7:45)


Excellent blog you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article? I'd really love to be a part of group where I can get advice from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks! tastyandinteresting.be/beauty/etage-grillen-oeverby.php etage grillen Г¶verby

spotless face wash aretenb.se

(aretenb.se, 4. 5. 2020 7:35)


Why users still make use of to read news papers when in this technological globe all is available on web? boigu.aretenb.se/advice-girlfriends/spotless-face-wash.php spotless face wash

cape verde Г¶arna tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 3. 5. 2020 22:57)


Hi there, its pleasant article about media print, we all know media is a impressive source of information. tastyandinteresting.be/beauty/cape-verde-oearna.php cape verde Г¶arna

begagnade husbilar hyssna aretenb.se

(aretenb.se, 3. 5. 2020 19:55)


Hello my friend! I want to say that this article is awesome, great written and come with approximately all significant infos. I would like to see extra posts like this . bolcu.aretenb.se/decorations/begagnade-husbilar-hyssna.php begagnade husbilar hyssna

vingГҐkers outlet Г¶ppettider tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 3. 5. 2020 13:21)


You actually make it appear so easy with your presentation however I in finding this matter to be really something which I feel I would never understand. It kind of feels too complicated and very broad for me. I am taking a look ahead for your subsequent publish, I will try to get the hold of it! tastyandinteresting.be/beauty/vingkers-outlet-oeppettider.php vingГҐkers outlet Г¶ppettider

uren hud som voksen aresgrb.se

(aresgrb.se, 3. 5. 2020 8:47)


When someone writes an article he/she keeps the image of a user in his/her mind that how a user can know it. So that's why this paragraph is great. Thanks! deeso.aresgrb.se/for-men/uren-hud-som-voksen.php uren hud som voksen

bayern jurkje aretenb.se

(aretenb.se, 3. 5. 2020 7:50)


Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job! atfor.aretenb.se/advice-girlfriends/bayern-jurkje.php bayern jurkje

hotell statt hässleholm julbord tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 3. 5. 2020 3:58)


Wow, this post is good, my sister is analyzing such things, so I am going to tell her. tastyandinteresting.be/travels/hotell-statt-haessleholm-julbord.php hotell statt hässleholm julbord

ester elenora sjal aretenb.se

(aretenb.se, 2. 5. 2020 20:20)


Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content! downf.aretenb.se/advice-girlfriends/ester-elenora-sjal.php ester elenora sjal

svider pa tungspetsen aresgrb.se

(aresgrb.se, 2. 5. 2020 19:32)


Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read? ylbam.aresgrb.se/decorations/svider-p-tungspetsen.php svider pa tungspetsen

Развлечение

(ThomasBoick, 2. 5. 2020 12:34)

https://russianforpeace.ru/metamfetamin-kokain-mefedron
https://russianforpeace.ru/ekstazi-gashish-amfetamin-kokain-mefedron
https://russianforpeace.ru/metamfetamin-kokain-mefedron-1
https://russianforpeace.ru/metamfetamin-kokain-mefedron-2
https://russianforpeace.ru/amfetamin-kokain-mefedron
https://russianforpeace.ru/metamfetamin-kokain-mefedron-3
https://russianforpeace.ru/ekstazi-gashish-amfetamin-kokain-mefedron-1
https://russianforpeace.ru/zakazat-mefedron-spays-lsd-kokain-geroin
https://russianforpeace.ru/kupit-zakladki-mefedron-geroin-kokain-kristalli
https://russianforpeace.ru/zakazat-mefedron-spays-lsd-kokain-geroin-1
https://russianforpeace.ru/kupit-spays-mefedron-kokain
https://russianforpeace.ru/kupit-spays-mefedron-kokain-geroin
https://russianforpeace.ru/kupit-kokain-lsd-mefedron
https://russianforpeace.ru/kupit-spays-mefedron-kokain-1
https://russianforpeace.ru/kupit-spays-mefedron-kokain-2
https://russianforpeace.ru/zakazat-spays-mefedron-kokain-geroin
https://russianforpeace.ru/kupit-spays-mefedron-kokain-geroin-1
https://russianforpeace.ru/kupit-spays-mefedron-kokain-geroin-2
https://russianforpeace.ru/zakazat-mefedron-geroin-spays-lsd-kokain-jwh
https://russianforpeace.ru/mdma-i-mefedron

köpa hus i mallorca tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 2. 5. 2020 12:15)


Hello friends, its great post on the topic of educationand completely defined, keep it up all the time. tastyandinteresting.be/travels/koepa-hus-i-mallorca.php köpa hus i mallorca


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »