Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

korsett som formar kroppen tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 7. 5. 2020 21:02)


excellent issues altogether, you simply received a brand new reader. What could you recommend about your put up that you just made some days ago? Any certain? tastyandinteresting.be/relaxation/korsett-som-formar-kroppen.php korsett som formar kroppen

laserbehandling bikinilinje aretenb.se

(aretenb.se, 7. 5. 2020 14:04)


Hi to every one, as I am actually keen of reading this web site's post to be updated on a regular basis. It contains fastidious data. insi.aretenb.se/news/laserbehandling-bikinilinje.php laserbehandling bikinilinje

deo roll on nivea tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 7. 5. 2020 12:57)


Good day I am so grateful I found your web site, I really found you by error, while I was looking on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb work. tastyandinteresting.be/travels/deo-roll-on-nivea.php deo roll on nivea

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(AaronJeoma, 7. 5. 2020 8:19)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/

synliga blodadror gravid aresgrb.se

(aresgrb.se, 7. 5. 2020 5:36)


I have read so many articles on the topic of the blogger lovers however this post is really a nice article, keep it up. edo.aresgrb.se/beautiful-things/synliga-bloddror-gravid.php synliga blodadror gravid

varför spricker naglarna på längden tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 7. 5. 2020 4:53)


Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back at some point. I want to encourage one to continue your great job, have a nice evening! tastyandinteresting.be/relaxation/varfoer-spricker-naglarna-p-laengden.php varför spricker naglarna på längden

blodning dagen efter samlag aretenb.se

(aretenb.se, 7. 5. 2020 3:00)


Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone! cruda.aretenb.se/decorations/bloedning-dagen-efter-samlag.php blodning dagen efter samlag

hodepine om natten tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 6. 5. 2020 20:16)


It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I have read this post and if I may just I want to counsel you few attention-grabbing issues or tips. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article. I wish to learn more issues about it! tastyandinteresting.be/beautiful-things/hodepine-om-natten.php hodepine om natten

naglar sandviken aretenb.se

(aretenb.se, 6. 5. 2020 15:33)


For newest news you have to pay a visit the web and on the web I found this web site as a finest site for newest updates. mayho.aretenb.se/advice-girlfriends/naglar-sandviken.php naglar sandviken

gutter er gutter tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 6. 5. 2020 11:42)


Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and energy to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it! tastyandinteresting.be/relaxation/gutter-er-gutter.php gutter er gutter

Ищем партнеров!

(Jennietause, 6. 5. 2020 10:06)

Created by John Becker, 1K Daily Profit https://onekdailyprofits.club is a binary options automated trading system - One of the leading trading platforms. It is best suited for new traders who have no prior experience or knowledge. Free registration

娛樂城介紹

(Jamesneoft, 6. 5. 2020 6:20)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

Aliespress, score

(HarryBycle, 6. 5. 2020 5:39)

#zappos / How Zappos revolutionized online sales
Delivering Happiness: How Zappos revolutionized online sales

Key Ideas for Best-selling Business Tony Shay

The history of the American company Zappos is an example of quick and impressive commercial success. Zappos is an online shoe store that has become famous and entered the textbooks for business schools as an example of the right, high-quality and successful corporate culture. Zappos CEO Tony Shay described the company's experience in building long-term customer relationships in the book Delivering Happiness, and the publication instantly became a bestseller in the business literature segment.

Dossier https://shoplety.blogspot.com/2020/05/zappos.html

hur tar man ut en spiral aretenb.se

(aretenb.se, 6. 5. 2020 4:49)


Thanks for one's marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you are a great author.I will make certain to bookmark your blog and may come back in the future. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice weekend! boigu.aretenb.se/skin-care/hur-tar-man-ut-en-spiral.php hur tar man ut en spiral

puls i magen stress tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 6. 5. 2020 2:54)


I'm curious to find out what blog system you happen to be using? I'm having some small security issues with my latest site and I'd like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions? tastyandinteresting.be/relaxation/puls-i-magen-stress.php puls i magen stress

I made 4000 USD during lock down you can too

(JessicaSuilt, 5. 5. 2020 22:56)

I learned that with some writting skills and joing a couple of websites I can make some good money. If I can make it so can anyone.
https://am3media.com/2020/04/30/ways-to-earn-money-from-home/

billiga flyg dubai tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 5. 5. 2020 18:10)


Admiring the persistence you put into your blog and detailed information you present. It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed material. Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account. tastyandinteresting.be/beautiful-things/billiga-flyg-dubai.php billiga flyg dubai

horoscope verseau du jour journal de femmes aretenb.se

(aretenb.se, 5. 5. 2020 18:05)


Keep this going please, great job! pilar.aretenb.se/useful-tips/horoscope-verseau-du-jour-journal-de-femmes.php horoscope verseau du jour journal de femmes

stål eller aluminium fälg vinter tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 5. 5. 2020 9:47)


Thank you for the auspicious writeup. It in truth used to be a leisure account it. Glance complex to more added agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence? tastyandinteresting.be/beautiful-things/stl-eller-aluminium-faelg-vinter.php stål eller aluminium fälg vinter

Aged 10-account Twitter STARTER PACK

(LindaChand, 5. 5. 2020 7:52)

Selling Aged 2009 Twitter accounts ?

????????
General Information
?
?? Email Address Verified
?? All accounts come with full access to the original email that was used to create the account!
?? 11 years old
??Comes with little or no followers, following
??Comes with/without bio or profile picture?

?
????????
Price
$10 Bitcoins/Middleman Only!?

?
Interested? - click buy now button/Contact Us to send bitcoins
https://sellaccs.net

Skype & Telegram : congmmo
ICQ : @652720497
Email : congmmo@gmail . com


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »