Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pizzeria istanbul vallentuna meny munhea.se

(munhea.se, 10. 10. 2020 19:35)


Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any responses would be greatly appreciated. mondd.munhea.se/map1.php pizzeria istanbul vallentuna meny

Najlepšie online investičný nástroj je nájdený. Viac informácií! Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 10. 10. 2020 14:27)

Tisíce dolárov sú zaručené, ak používate tento robot.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

strength sport gainer aperca.se

(aperca.se, 10. 10. 2020 12:56)


My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post's to be what precisely I'm looking for. Do you offer guest writers to write content in your case? I wouldn't mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you write concerning here. Again, awesome blog! sollb.aperca.se/map4.php strength sport gainer

blomsterbutik till salu stockholm naoblal.se

(naoblal.se, 10. 10. 2020 12:25)


Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done. raycol.naoblal.se/skin-care/blomsterbutik-till-salu-stockholm.php blomsterbutik till salu stockholm

battle of scandinavia munhea.se

(munhea.se, 10. 10. 2020 8:26)


Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates. enza.munhea.se/map5.php battle of scandinavia

rolig sallad till maten aperca.se

(aperca.se, 10. 10. 2020 4:50)


My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post's to be just what I'm looking for. can you offer guest writers to write content in your case? I wouldn't mind writing a post or elaborating on a number of the subjects you write regarding here. Again, awesome website! kinsl.aperca.se/map3.php rolig sallad till maten

skin wart removal naoblal.se

(naoblal.se, 10. 10. 2020 3:03)


Somebody essentially assist to make significantly posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the analysis you made to make this particular publish extraordinary. Excellent job! sennb.naoblal.se/skin-care/skin-wart-removal.php skin wart removal

för mycket levaxin symptom munhea.se

(munhea.se, 10. 10. 2020 0:51)


I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers ketsl.munhea.se/map2.php för mycket levaxin symptom

beställa kaffe online aperca.se

(aperca.se, 9. 10. 2020 20:53)


My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks! aperca.se/map3.php beställa kaffe online

Free&easy to use youtube downloader, free and fast.

(toconv[Georiqphowydinjx,a,z], 9. 10. 2020 20:30)

Hi folks, just came across your articles, really appreciate your works!
Would like to post some useful links, hope you like it.
https://flvto.ch/
https://y2mate.work/
https://topten.review/best-pdf-to-word-converters-review/
https://ytmp3.ch/
https://keepvid.best/

add ice cream stockholm munhea.se

(munhea.se, 9. 10. 2020 16:56)


Greetings! Very helpful advice in this particular post! It's the little changes which will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing! gurgle.munhea.se/map10.php add ice cream stockholm

ringar i Г¶ronen aperca.se

(aperca.se, 9. 10. 2020 12:35)


Great items from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you are just extremely fantastic. I really like what you've received right here, certainly like what you're stating and the way through which you are saying it. You are making it entertaining and you still care for to keep it wise. I can't wait to read much more from you. That is actually a tremendous web site. linkm.aperca.se/map1.php ringar i Г¶ronen

gant linneskjorta dam naoblal.se

(naoblal.se, 9. 10. 2020 9:27)


Great website. Plenty of helpful information here. I'm sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And naturally, thanks for your sweat! orol.naoblal.se/for-men/gant-linneskjorta-dam.php gant linneskjorta dam

psykisk stress symptomer munhea.se

(munhea.se, 9. 10. 2020 9:16)


My family all the time say that I am killing my time here at net, but I know I am getting knowledge all the time by reading thes fastidious articles. viesu.munhea.se/map8.php psykisk stress symptomer

transpiration des pieds aperca.se

(aperca.se, 9. 10. 2020 4:32)


I got this web page from my pal who told me regarding this site and at the moment this time I am browsing this website and reading very informative posts here. glist.aperca.se/map2.php transpiration des pieds

köpa blommor online munhea.se

(munhea.se, 9. 10. 2020 1:40)


WOW just what I was searching for. Came here by searching for
Excellent article. Keep writing such kind of info on your page. Im really impressed by it.
Hi there, You've performed a fantastic job. I'll certainly digg it and individually suggest to my friends. I'm confident they will be benefited from this website. parre.munhea.se/map1.php köpa blommor online

Г¤r gluten farligt naoblal.se

(naoblal.se, 9. 10. 2020 0:12)


At this moment I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read other news. phocu.naoblal.se/sport/aer-gluten-farligt.php Г¤r gluten farligt

michael kors jacka dam munhea.se

(munhea.se, 8. 10. 2020 18:07)


Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job! sgemr.munhea.se/map14.php michael kors jacka dam

after work helsingborg aperca.se

(aperca.se, 8. 10. 2020 16:02)


I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don't know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers! sioth.aperca.se/map1.php after work helsingborg

Shadowlands Boost Service

(tahovGes, 8. 10. 2020 15:41)

Find offers for Blizzard games on the website https://perfectway.one/shadowlands/ available at the best prices! News can always be found on this site - they are constantly updated. Prices for everything offered are at the maximum acceptable, affordable level. Epoch - making innovations, the ability to participate in an independent game on convenient terms and kill Nzota in epoch-making mode-all this is provided. Ice storm, Mythic Nyalotha and more - all this and more is available to everyone!


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »