Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

innerkudde 60x60 hemtex infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 19. 9. 2020 14:04)


Thanks for every other informative website. The place else may I get that kind of information written in such an ideal manner? I have a venture that I am simply now running on, and I have been on the glance out for such info. techp.infoforwomen.nl/map25.php innerkudde 60x60 hemtex

focaccia utan jäst infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 13:14)


I am in fact grateful to the holder of this web page who has shared this wonderful paragraph at at this time. thase.infoforwomen.be/map17.php focaccia utan jäst

Finančný Robot je # 1 investičný nástroj vôbec. Spustite to! Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 19. 9. 2020 12:47)

Každý si môže zarobiť toľko, koľko chce žalovať tento topánok.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

michael kors fulton skor infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 11:53)


Thank you for some other informative website. Where else may I am getting that kind of info written in such an ideal approach? I have a venture that I'm simply now working on, and I've been at the look out for such info. bers.infoforwomen.be/map11.php michael kors fulton skor

apotea rabatt 2016 infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 10:35)


Very shortly this web page will be famous among all blogging and site-building viewers, due to it's pleasant content atsei.infoforwomen.be/map7.php apotea rabatt 2016

hur fГҐr man bort rodnad i ansiktet infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 9:16)


After looking at a few of the articles on your site, I really appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and tell me your opinion. berb.infoforwomen.be/map20.php hur fГҐr man bort rodnad i ansiktet

huden flagnar pГҐ handflatorna infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 19. 9. 2020 8:04)


This is the right website for anyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for many years. Wonderful stuff, just excellent! misba.infoforwomen.nl/map10.php huden flagnar pГҐ handflatorna

Г¤ppelkaka lГҐngpanna recept havregryn infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 7:55)


Hi mates, how is all, and what you would like to say regarding this article, in my view its actually remarkable in favor of me. texri.infoforwomen.be/map2.php Г¤ppelkaka lГҐngpanna recept havregryn

blodtryck gravid normalt infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 6:37)


Wonderful work! That is the kind of info that should be shared around the web. Shame on the seek engines for not positioning this put up upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =) thase.infoforwomen.be/map7.php blodtryck gravid normalt

fetaostbiffar jennys matblogg infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 5:17)


Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and your views are good in favor of new people. https://infoforwomen.be/map18.php fetaostbiffar jennys matblogg

24 fitness stockholm infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 3:58)


You actually make it seem really easy along with your presentation however I to find this matter to be actually something which I feel I might by no means understand. It kind of feels too complex and extremely vast for me. I'm having a look ahead to your next publish, I'll attempt to get the dangle of it! lanth.infoforwomen.be/map1.php 24 fitness stockholm

eye serum for dark circles infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 2:38)


Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also create comment due to this good piece of writing. prol.infoforwomen.be/map22.php eye serum for dark circles

köpa getmjölk online infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 19. 9. 2020 2:13)


Hello there! I just want to offer you a big thumbs up for your great information you have right here on this post. I am coming back to your web site for more soon. misba.infoforwomen.nl/map14.php köpa getmjölk online

gГҐ upp i vikt gainer infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 1:18)


Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast. highx.infoforwomen.be/map6.php gГҐ upp i vikt gainer

köttfärs med fetaost och soltorkade tomater infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 19. 9. 2020 0:01)


Hello very nice web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I'll bookmark your web site and take the feeds also? I'm happy to seek out a lot of helpful info here within the publish, we need develop more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . . garne.infoforwomen.be/map31.php köttfärs med fetaost och soltorkade tomater

prada skor herr infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 22:44)


Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read? bers.infoforwomen.be/map2.php prada skor herr

good news site

(Victormug, 18. 9. 2020 21:31)

check out here https://mercenaries.pw

soulful web site

(Manualthire, 18. 9. 2020 21:25)

view it https://bankhummer.co

gekГҐs blogg baby infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 21:23)


Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back in the foreseeable future. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice afternoon! counl.infoforwomen.be/map27.php gekГҐs blogg baby

herpes munsГҐr smitta infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 18. 9. 2020 20:17)


Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it! perwh.infoforwomen.nl/map18.php herpes munsГҐr smitta


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »