Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

köpa proteinpulver billigt aperca.se

(aperca.se, 4. 10. 2020 5:42)


Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too wonderful. I really like what you have acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a great site. derse.aperca.se/map5.php köpa proteinpulver billigt

bästa puder foundation munhea.se

(munhea.se, 4. 10. 2020 1:12)


of course like your web-site however you have to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality nevertheless I will certainly come again again. atrec.munhea.se/map3.php bästa puder foundation

kasta med flugspö aperca.se

(aperca.se, 3. 10. 2020 23:25)


Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Kudos tortm.aperca.se/map5.php kasta med flugspö

download music mp3 flac vinyl rip

(RobertDREFE, 3. 10. 2020 18:13)

This song is an instrumental, but the riff and solo work by Texas great Freddie King became a clear influence on many great guitarists such as Stevie Ray Vaughan, Eric Clapton and John Mayall.She attempted to communicate with her, but failed due to her clumsiness.LORN-V 17-03-2017, 15 58 12401.These guys are the epitome of funk man.Punk rock has highly distorted rapid fast guitar riffs. https://daipretucalrepi.copipenmateropriapodpostgumdbewon.co Hard rock and heavy metal as we know it wouldn t exist without Led Zeppelin, one of the most popular and innovative rock bands ever.Strong syncopated rhythms and metric patterns pulled from African-American music from the early 20th Century.Clapton, Hendrix, Mike Bloomfield, Stevie Ray Vaughan lui ont empruntГ© bien des lignes de solo, montrant ainsi toute l influence d Albert King dans le blues Г©lectrique, bien qu il n ait pas eu l heur de connaГ®tre une carriГЁre Г©poustouflante.VocГЄ tem um carro rГЎpido Mas Г© rГЎpido suficiente para voarmos.Cara, eu sou macho como o lutador Randy Savage Atirando do Oscar direto pro Grammy Cara, pare de ser uma vadia dramГЎtica Espero que vocГЄs aГ­ fora me entendam.

download music mp3 flac vinyl rip

(Donaldblila, 3. 10. 2020 18:13)

The Arduino connectivity support provides unlimited expansion capabilities with a large choice of specialized add-on boards.It seems that he s also changed in other ways - perhaps even his feelings about the monarchy.The suggestion being that.He was rushed to a hospital where doctors perform an emergency tracheotomy to save his life.This form may be found in the Audition Standards Manual and reproduced locally. https://idexnihamsapa.ibepchipsibenreuclearlucamcopotu.co Bris Lord - The Human Eyeball.Went low, went high Still waters run dry Gotta get back in the groove I ain t ever worry Went low, went high What matters is now Getting right back in the mood.That doesn t have anything to do with the dictionary s version of thug.My brother used to touch me wen my aunt and uncle went outside to smoke then he would started to do worse things like Actually penetrating me.In 1978, Bootsy Collins master of the space bass and Clinton were given a slap on the wrist by the Rod McGrew Scholarship Fund for Communicators with a Conscience, who apparently saw the group as a superficial glitter band, suggesting in no uncertain terms that the funkateers do something more ambitious with their popularity.

clarins super restorative night wear munhea.se

(munhea.se, 3. 10. 2020 17:09)


First off I would like to say great blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I've had trouble clearing my mind in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Thank you! munhea.se/map12.php clarins super restorative night wear

origins plantscription anti aging aperca.se

(aperca.se, 3. 10. 2020 16:56)


Hi everyone, it's my first pay a quick visit at this web page, and paragraph is genuinely fruitful designed for me, keep up posting such posts. theow.aperca.se/map9.php origins plantscription anti aging

kreatin monohydrat dosering munhea.se

(munhea.se, 3. 10. 2020 9:33)


I've been browsing on-line greater than 3 hours as of late, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It's lovely value sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the web shall be much more useful than ever before. parre.munhea.se/map4.php kreatin monohydrat dosering

l element betong munhea.se

(munhea.se, 3. 10. 2020 2:01)


When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Thanks a lot! golaf.munhea.se/map4.php l element betong

diffust håravfall hur länge munhea.se

(munhea.se, 2. 10. 2020 18:19)


Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I'll be subscribing on your rss feed and I hope you write again very soon! ketsl.munhea.se/map11.php diffust håravfall hur länge

Jedno kliknutie robota vám môže priniesť tisíce dolárov. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 2. 10. 2020 17:02)

Nechajte svoje peniaze rastú do hlavného mesta s týmto robotom.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

The best site

(KatelynGuall, 2. 10. 2020 12:30)

https://www.dreamstime.com/igorsipen_info

omega 3 bra för huden munhea.se

(munhea.se, 2. 10. 2020 10:48)


What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I'm hoping to give a contribution & help different users like its helped me. Great job. searn.munhea.se/map4.php omega 3 bra för huden

HUSQVARNA AUTOMOWER® 450X - Best Luxury Robotic Lawn Mower 2020

(GeorgeReali, 2. 10. 2020 8:06)

https://www.dealsinelectronics.com/ - The Husqvarna Automower 450X - Top of the range model in the X-line series from the world leaders in robotic mowing. Smart enough to negotiate the challenges of large and complex lawns – like multiple narrow passages, obstacles, tough terrain and slopes up to 45%. GPS-assisted navigation and a host of features including Automower® Connect make it the intelligent way to keep your lawn green, healthy and perfectly mowed. Is a robot mower designed for medium to large lawns of up to 5,000m² in size. It can handles slopes up to 45%, has built in GPS and mobile phone connectivity.

Get the best looking lawn on the street in no time when you use the https://www.dealsinelectronics.com/ - Husqvarna 450X Automower Lawnmower!

This intelligent device has a set it and forget it operation. The 450X Automower automatically navigates through your yard with ease. It avoids obstacles and cuts your grass to the ideal height. It can also handle narrow passages and tough terrain.

https://www.dealsinelectronics.com/ - Buy Now Husqvarna Automower 450X WINNER - "Best Luxury Robotic Lawn Mower 2020" available only on DealsInElectronics.com.

chiafrön näringsvärde matsked munhea.se

(munhea.se, 2. 10. 2020 3:11)


I'll right away grasp your rss feed as I can't to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you've any? Please allow me recognise so that I may just subscribe. Thanks. prefi.munhea.se/map2.php chiafrön näringsvärde matsked

Today's best casinos where you win big When I went to this place they gave me 100$

(Mooneouch, 1. 10. 2020 21:30)

Casinos where a lot of players play
https://azino777-7time.ru
When I
went to this place they gave me 100$
https://azino777-7if.ru

inbjudningskort konfirmation mall gratis munhea.se

(munhea.se, 1. 10. 2020 16:50)


Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog! viesu.munhea.se/map7.php inbjudningskort konfirmation mall gratis

proteinpulver för kvinnor aperca.se

(aperca.se, 1. 10. 2020 15:30)


Very energetic blog, I loved that bit. Will there be a part 2? kinsl.aperca.se/map7.php proteinpulver för kvinnor

christmas nail art video

(ScottiKnore, 1. 10. 2020 9:52)

Hello.
nail art designs 2019 pinterest

https://www.youtube.com/watch?v=ICN4XLRjs8E

nail art shop in rajouri garden
nail art tools names

vad innehГҐller fibrer aperca.se

(aperca.se, 1. 10. 2020 8:33)


My relatives every time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting knowledge daily by reading such good posts. bandbe.aperca.se/map7.php vad innehГҐller fibrer


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »