Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

tecken på undernäring infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 20:00)


Hi to every one, because I am truly eager of reading this website's post to be updated regularly. It includes nice information. conts.infoforwomen.be/map14.php tecken på undernäring

framvagn ski doo xp infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 18:42)


This is my first time pay a quick visit at here and i am truly pleassant to read all at single place. cumpra.infoforwomen.be/map21.php framvagn ski doo xp

ford flathead säljes infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 17:19)


Hi there! I could have sworn I've been to this site before but after checking through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking and checking back often! match.infoforwomen.be/map7.php ford flathead säljes

bra kattmat för steriliserade katter infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 15:56)


What's up to every body, it's my first pay a quick visit of this weblog; this webpage carries remarkable and in fact excellent stuff in favor of readers. match.infoforwomen.be/map9.php bra kattmat för steriliserade katter

yr väder sverige infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 14:36)


This article is actually a nice one it assists new net visitors, who are wishing in favor of blogging. match.infoforwomen.be/map29.php yr väder sverige

eds specialist sverige infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 18. 9. 2020 14:15)


Woah! I'm really enjoying the template/theme of this blog. It's simple, yet effective. A lot of times it's hard to get that "perfect balance" between superb usability and appearance. I must say you have done a excellent job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Internet explorer. Outstanding Blog! atin.infoforwomen.nl/map18.php eds specialist sverige

symptom pГҐ allergi infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 13:20)


We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you. lyoho.infoforwomen.be/map8.php symptom pГҐ allergi

lindas fiskspa jönköping infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 11:58)


Because the admin of this web site is working, no uncertainty very quickly it will be well-known, due to its feature contents. sesi.infoforwomen.be/map13.php lindas fiskspa jönköping

singer symaskin serienummer infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 10:40)


You actually make it appear really easy with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely large for me. I'm looking forward in your subsequent submit, I'll try to get the cling of it! kaody.infoforwomen.be/map9.php singer symaskin serienummer

jylland vs sjælland infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 9:19)


hello!,I really like your writing so so much! percentage we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I require an expert on this space to solve my problem. Maybe that's you! Having a look forward to look you. voldi.infoforwomen.be/map15.php jylland vs sjælland

tics i kroppen infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 18. 9. 2020 8:13)


Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. quest.infoforwomen.nl/map18.php tics i kroppen

anna keramik återförsäljare infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 8:02)


Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through troubles with your RSS. I don't understand why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!! kaody.infoforwomen.be/map4.php anna keramik återförsäljare

veet beauty styler omdöme infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 6:42)


Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is extremely good. disdi.infoforwomen.be/map3.php veet beauty styler omdöme

tatuering salva bepanthen infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 5:22)


Great article. I will be dealing with many of these issues as well.. flywh.infoforwomen.be/map18.php tatuering salva bepanthen

mary kay necessär infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 4:09)


Hi there Dear, are you genuinely visiting this web site on a regular basis, if so then you will without doubt take pleasant knowledge. retar.infoforwomen.be/map11.php mary kay necessär

medley tyresö öppettider infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 2:54)


Greetings from Idaho! I'm bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm surprised at how quick your blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic blog! broml.infoforwomen.be/map16.php medley tyresö öppettider

indigo nails webshop infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 18. 9. 2020 2:25)


Thanks for sharing your thoughts about. Regards budo.infoforwomen.nl/map7.php indigo nails webshop

kramp i vaden magnesiumbrist infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 1:41)


Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also make comment due to this good article. saho.infoforwomen.be/map18.php kramp i vaden magnesiumbrist

mtb dämpad framgaffel infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 18. 9. 2020 0:26)


My brother recommended I would possibly like this web site. He used to be entirely right. This put up truly made my day. You can not consider simply how a lot time I had spent for this information! Thanks! carme.infoforwomen.be/map9.php mtb dämpad framgaffel

gott och enkelt bröd infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 17. 9. 2020 23:11)


What's up to all, the contents existing at this web site are truly awesome for people experience, well, keep up the good work fellows. tefur.infoforwomen.be/map16.php gott och enkelt bröd


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »