Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

gronsaker ovan jord aresgrb.se

(aresgrb.se, 13. 7. 2020 4:12)


Hi! I'm at work surfing around your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the fantastic work! chir.aresgrb.se/beautiful-things/groensaker-ovan-jord.php gronsaker ovan jord

tandkott svullet over visdomstand aresgrb.se

(aresgrb.se, 13. 7. 2020 0:35)


Very good article. I absolutely love this website. Continue the good work! niesl.aresgrb.se/decorations/tandkoett-svullet-oever-visdomstand.php tandkott svullet over visdomstand

psoriasis plante des pieds aresgrb.se

(aresgrb.se, 12. 7. 2020 21:05)


Hello would you mind stating which blog platform you're working with? I'm going to start my own blog soon but I'm having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask! terst.aresgrb.se/decorations/psoriasis-plante-des-pieds.php psoriasis plante des pieds

klackring herr silver aresgrb.se

(aresgrb.se, 12. 7. 2020 17:32)


Article writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write or else it is complex to write. conbu.aresgrb.se/relaxation/klackring-herr-silver.php klackring herr silver

stekt agg kcal aresgrb.se

(aresgrb.se, 12. 7. 2020 14:01)


It's actually very complex in this active life to listen news on TV, therefore I just use the web for that reason, and take the hottest information. conbu.aresgrb.se/useful-tips/stekt-aegg-kcal.php stekt agg kcal

kostschema vid deff goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 12. 7. 2020 12:17)


Asking questions are actually good thing if you are not understanding something completely, except this paragraph presents pleasant understanding yet. funkre.goodprizwomen.com/skin-care/kostschema-vid-deff.php kostschema vid deff

hur nyttigt ar gronkal aresgrb.se

(aresgrb.se, 12. 7. 2020 10:36)

I've been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before. comco.aresgrb.se/beauty/hur-nyttigt-aer-groenkl.php hur nyttigt ar gronkal

hur lange haller en solbranna aresgrb.se

(aresgrb.se, 12. 7. 2020 7:11)


I am actually grateful to the owner of this website who has shared this wonderful paragraph at at this time. sehda.aresgrb.se/beautiful-things/hur-laenge-hller-en-solbraenna.php hur lange haller en solbranna

acne av socker aresgrb.se

(aresgrb.se, 12. 7. 2020 3:38)


Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates. mispa.aresgrb.se/beautiful-things/acne-av-socker.php acne av socker

lugn och ro aresgrb.se

(aresgrb.se, 11. 7. 2020 23:59)


I'm more than happy to find this page. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you book marked to see new information in your web site. quego.aresgrb.se/beauty/lugn-och-ro.php lugn och ro

citron sur les pieds aresgrb.se

(aresgrb.se, 11. 7. 2020 20:24)


Hello to all, the contents existing at this web page are genuinely amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows. hasde.aresgrb.se/sport/citron-sur-les-pieds.php citron sur les pieds

dekorator lediga jobb aresgrb.se

(aresgrb.se, 11. 7. 2020 16:45)


Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I'll just book mark this web site. qudu.aresgrb.se/for-men/dekoratoer-lediga-jobb.php dekorator lediga jobb

elizabeth arden eight hour skin protectant aresgrb.se

(aresgrb.se, 11. 7. 2020 13:09)


I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers but this paragraph is truly a good article, keep it up. anfor.aresgrb.se/skin-care/elizabeth-arden-eight-hour-skin-protectant.php elizabeth arden eight hour skin protectant

hd mom jav

(Avacoild, 11. 7. 2020 12:21)

american brazzers redwap
desiporn movies clips
sexy sunny leone.com
ШіЩѓШі play xnxxx
arobike babe xxx
xvideo japanese hd
desi kamasutra sex
foreign sex padam
xxx.dod com new
nepali sex movis
xxxx viedos xxxx
home massage porn
sunny leonexxx prob
karthikeyan sex video
www.xxx hot office.com
xxxn kinjal dave
tamil sex vidoe
www zzfauk com
beeg sil tutna
super sentai xxx

I don't know the best solution, could you lend me a hand here?:-(

(Robertnique, 11. 7. 2020 11:10)

Just one for the top British isles essay producing products and services belonging to the earth.

https://essaywritinguniversity38.blogspot.com/2020/05/research-paper-topics-around-exchange.html

designa eget klistermarke aresgrb.se

(aresgrb.se, 11. 7. 2020 9:34)


Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results. comco.aresgrb.se/travels/designa-eget-klistermaerke.php designa eget klistermarke

roda utslag pa underbenen aresgrb.se

(aresgrb.se, 11. 7. 2020 5:59)


Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated. coc.aresgrb.se/beautiful-things/roeda-utslag-p-underbenen.php roda utslag pa underbenen

decathlon sudation femme aresgrb.se

(aresgrb.se, 11. 7. 2020 2:19)


I all the time emailed this weblog post page to all my friends, for the reason that if like to read it next my contacts will too. punch.aresgrb.se/music/decathlon-sudation-femme.php decathlon sudation femme

klacka om skor pris stockholm aresgrb.se

(aresgrb.se, 10. 7. 2020 22:44)


Hi would you mind letting me know which webhost you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Thank you, I appreciate it! siaqu.aresgrb.se/beautiful-things/klacka-om-skor-pris-stockholm.php klacka om skor pris stockholm

boor video xxx

(AveryBat, 10. 7. 2020 21:26)

shankar sex video
hotest 3some sex
xxx saloon hd
romanchik sex video
jangling harsxxx video
xxxxx red wap
xxx video vesdendi
beng vegina xx
xxx indian amature
arabi romance sex
benglijamai sasuri xxx
hindi muslim bf
sunny leon redwap
free movies boundhoney
ten xxxx video
www xxx а®•а®®
xxx big one
sexsy video dawonlod
camera xxxxin hindi
2019 sex download


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »