Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

tranbarskapslar biverkningar aresgrb.se

(aresgrb.se, 14. 7. 2020 22:37)


Hello, I read your blog on a regular basis. Your story-telling style is witty, keep up the good work! nensa.aresgrb.se/beautiful-things/tranbaerskapslar-biverkningar.php tranbarskapslar biverkningar

Pamella is best and most popular

(KennethBoymN, 14. 7. 2020 20:48)

A long vegetarian, Anderson is an open aspirant
delineating PETA, complaining the application of pelt
and the look of awards. https://www.biography.com/personality/pamela-anderson She each the more auctioned
away a 2000 Viper amusement auto that attended in
Pam: Girl on the Loose to advice the not-for-profit
assembling. https://www.biography.com/personality/pamela-anderson

lady prelox biverkningar aresgrb.se

(aresgrb.se, 14. 7. 2020 19:02)


Good write-up. I absolutely appreciate this site. Keep writing! droopi.aresgrb.se/delicious-dishes/lady-prelox-biverkningar.php lady prelox biverkningar

Invest $1 today to make $1000 tomorrow. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 14. 7. 2020 18:44)

Making money is very easy if you use the financial Robot.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

Financial Robot is #1 investment tool ever. Launch it! Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 14. 7. 2020 18:43)

Earning $1000 a day is easy if you use this financial Robot.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

Check out the automatic Bot, which works for you 24/7. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 14. 7. 2020 18:43)

The financial Robot is your # 1 expert of making money.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

Online Bot will bring you wealth and satisfaction. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 14. 7. 2020 18:42)

Making money can be extremely easy if you use this Robot.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

mp3 flac download full album

(Thomasruigh, 14. 7. 2020 17:11)

Rock Alternative Classic Rock Classical Jazz Heavy Metal Blues Rock and Roll Classical Rock/Progressive Rap/hip-hop Progressive Rock Dance/Electronica Oldies Indie Rock Folk Soundtracks/theme Songs Soul/funk Country Thrash Metal Grunge Reggae Heavy Metal R&B New Wave Blues Rock Power Metal Psychedelic Rock Post Punk Big band Hardcore Industrial Religious Folk Metal Bluegrass Opera Metalcore Glam Rock Symphonic Metal Soul Techno Post-Rock Soft Rock Britpop Disco

mp3 flac download full album vinyl

https://rotgendgisfinewssen.forspfinheartnunftestprabilaltelwarsrousna.info/

aik fotboll biljetter aresgrb.se

(aresgrb.se, 14. 7. 2020 15:28)


You have made some good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website. ylbam.aresgrb.se/beautiful-things/aik-fotboll-biljetter.php aik fotboll biljetter

maple pecan recept aresgrb.se

(aresgrb.se, 14. 7. 2020 11:58)


I really like what you guys are up too. This type of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys I've added you guys to my own blogroll. knowe.aresgrb.se/news/maple-pecan-recept.php maple pecan recept

cover up tapet aresgrb.se

(aresgrb.se, 14. 7. 2020 8:31)


Greetings! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Thank you! kenki.aresgrb.se/skin-care/cover-up-tapet.php cover up tapet

The best way for everyone who rushes for financial independence. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 14. 7. 2020 7:10)

Even a child knows how to make money. Do you?
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

les cicatrices cheloides aresgrb.se

(aresgrb.se, 14. 7. 2020 5:02)


There's definately a great deal to learn about this issue. I really like all of the points you made. orre.aresgrb.se/decorations/les-cicatrices-cheloides.php les cicatrices cheloides

style by maria karlskrona aresgrb.se

(aresgrb.se, 14. 7. 2020 1:23)


Hello, Neat post. There is a problem along with your web site in internet explorer, could check this? IE nonetheless is the marketplace chief and a good element of folks will miss your great writing because of this problem. sico.aresgrb.se/beauty/style-by-maria-karlskrona.php style by maria karlskrona

japanse xxx con

(KathrynMup, 13. 7. 2020 23:31)

3d video xxxii
vidmate porn fucking
shaji muthuparamb xxx
new moviessex 18
cinar xxx vedio
sex porna xnxxxlove
big black hdxnxx
flm porno jepun
bf vidio 3gp
xxx video dwolnd
porn riya chaudhary
xxxx video ahd
public xxx video
xxx.japanese durasi panjang
hafsi xxx video
mp3 xxx vedeo
sex vedeo xnx
ainemal sex vedo
16age xxx videos
hd lavish sex

varma vattentata skor aresgrb.se

(aresgrb.se, 13. 7. 2020 21:52)


Very great post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly loved surfing around your blog posts. After all I'll be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon! camde.aresgrb.se/useful-tips/varma-vattentaeta-skor.php varma vattentata skor

svamp pa snoppen aresgrb.se

(aresgrb.se, 13. 7. 2020 18:13)


Hey very nice blog! deeso.aresgrb.se/useful-tips/svamp-p-snoppen.php svamp pa snoppen

lotion anti chute de cheveux femme aresgrb.se

(aresgrb.se, 13. 7. 2020 14:42)


Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thank you! gymkl.aresgrb.se/advice-girlfriends/lotion-anti-chute-de-cheveux-femme.php lotion anti chute de cheveux femme

garcinia cambogia kruidvat ervaring aresgrb.se

(aresgrb.se, 13. 7. 2020 11:14)


It's going to be ending of mine day, except before ending I am reading this wonderful paragraph to improve my experience. stumy.aresgrb.se/advice-girlfriends/garcinia-cambogia-kruidvat-ervaring.php garcinia cambogia kruidvat ervaring

ont i skelettet i benen aresgrb.se

(aresgrb.se, 13. 7. 2020 7:44)


At this moment I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over again to read more news. nensa.aresgrb.se/relaxation/ont-i-skelettet-i-benen.php ont i skelettet i benen


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »