Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

jersey jurk lang tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 29. 4. 2020 14:33)


We're a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with helpful info to work on. You've performed an impressive activity and our entire neighborhood will likely be grateful to you. tastyandinteresting.be/useful-tips/jersey-jurk-lang.php jersey jurk lang

antifongique naturel mycose pied aresgrb.se

(aresgrb.se, 29. 4. 2020 10:37)


Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job! chemd.aresgrb.se/news/antifongique-naturel-mycose-pied.php antifongique naturel mycose pied

fancy resource l2soft eu

(CharlesPoive, 29. 4. 2020 9:12)

check my source https://l2soft.eu/

несложная работа в глобальной сети

(ArthurFaupe, 29. 4. 2020 8:50)

https://job-opros.ru/kak-zarabotat-ot-100-do-1000-rublej-v-den-bez-vlozhenij-deneg/ - способы заработка, Интернет работа без вложений

god sallad recept aretenb.se

(aretenb.se, 29. 4. 2020 7:22)


Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform. culne.aretenb.se/beauty/god-sallad-recept.php god sallad recept

medel mot katter utomhus tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 29. 4. 2020 5:43)


Heya! I know this is kind of off-topic however I needed to ask. Does running a well-established blog such as yours require a lot of work? I am completely new to writing a blog but I do write in my journal everyday. I'd like to start a blog so I can easily share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it! tastyandinteresting.be/beauty/medel-mot-katter-utomhus.php medel mot katter utomhus

Surgical face masks 3 layers wholesale

(Waynegoork, 29. 4. 2020 3:32)

Surgical face masks 3 layers wholesale. https://www.restoratio.eu/ Related products: respirators FFP2, FFP3, gloves, glasses, antiseptics and others. Low price, fast delivery, all documents and certificates are attached. We ship samples. Contract with a European company. Only in bulk!

creasenax

(Georgepex, 28. 4. 2020 22:50)

https://vk.com/@-192849567-free-online-adult-sex-video
https://vk.com/@-192817766-chattanooga-dating
https://vk.com/@-193889527-www-nude-sri-lankan-sex-pic
https://vk.com/@-192697448-free-dating-arrangements
https://vk.com/@-194150327-sexy-young-teenie-boppers-nude
https://vk.com/@-192849567-casual-dating-traduction
https://vk.com/@-194150560-casual-dating-ab-16
https://vk.com/@-191122468-patricia-manterola-nude-scene
https://vk.com/@-193890547-sex-girls-on-a-boat
https://vk.com/@-192847683-naked-white-girls-eith-fat-asses
https://vk.com/@-193890446-america-fat-black-ass-pussy
https://vk.com/@-192719087-festival-naked-en-israel
https://vk.com/@-193889113-dating-agency-oxfordshire
https://vk.com/@-193634311-dating-mill
https://vk.com/@-193882691-top-free-online-dating-sites-2017
https://vk.com/@-192847683-teen-indian-pussy
https://vk.com/@-193890547-edmonton-dating-site
https://vk.com/@-192848767-speed-dating-good-questions
https://vk.com/@-192849567-german-teens-getting-fucked
https://vk.com/@-192832128-naked-girls-in-black-sails
https://vk.com/@-191121976-naked-k-d-aubert-with-jizz-on-her-face
https://vk.com/@-192696628-free-naked-photo-teen
https://vk.com/@-192696628-women-riding-dildo-machine-xxxgifs
https://vk.com/@-192848767-naked-teen-stockings-vagina
https://vk.com/@-193634128-nepali-student-nude-sex
https://vk.com/@-192848110-mental-health-dating-websites
https://vk.com/@-193890446-indian-poor-girl-nude-photo
https://vk.com/@-192848110-sample-big-tit-slut-milf-mpeg
https://vk.com/@-193889449-anuska-sharma-sex-com
https://vk.com/@-193634311-gif-of-nude-superheroes-fucking
https://vk.com/@-191124569-demi-lovato-nude-and-masterbating
https://vk.com/@-193888102-real-black-girls-naked-from
https://vk.com/@-192850016-mom-sleep-son-sex
https://vk.com/@-194149921-best-dating-app-not-tinder
https://vk.com/@-194488251-rules-of-dating-a-single-dad
https://vk.com/@-192718609-australia-sex-pictures-hard-core
https://vk.com/@-192832128-nude-couple-sex-in-bed-tumblr
https://vk.com/@-191121976-fine-ass-black-girls-porn-stars
https://vk.com/@-191122468-girl-toys-drawn-naked
https://vk.com/@-192863781-young-teen-amateur-sex-photos
https://vk.com/@-194150856-egypt-girl-xxx-images
https://vk.com/@-192817766-hinata-in-the-bath-house-alone-naked-pics
https://vk.com/@-193887998-craigslist-wichita-dating
https://vk.com/@-192718793-paris-hilton-black-cock
https://vk.com/@-193882217-office-hidden-cam-amateur
https://vk.com/@-194150895-young-girl-in-pjs-masterbating
https://vk.com/@-193882217-robin-tunney-getting-fucked
https://vk.com/@-193634128-virgin-nude-opens-hymen
https://vk.com/@-191122468-are-ashley-and-tyler-dating-2017
https://vk.com/@-191120836-funny-weird-xxx-gifs

basta antiinflammatoriska medicinen aretenb.se

(aretenb.se, 28. 4. 2020 22:17)


My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You cann't imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks! wrasr.aretenb.se/music/baesta-antiinflammatoriska-medicinen.php basta antiinflammatoriska medicinen

soppa till kräftskiva tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 28. 4. 2020 20:42)


It's really a cool and helpful piece of info. I'm glad that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing. tastyandinteresting.be/for-men/soppa-till-kraeftskiva.php soppa till kräftskiva

nagelfil bast i test aretenb.se

(aretenb.se, 28. 4. 2020 12:24)


I'm amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's equally educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few people are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my hunt for something relating to this. cher.aretenb.se/delicious-dishes/nagelfil-baest-i-test.php nagelfil bast i test

bouton apres traitement de la gale tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 28. 4. 2020 12:05)


Wow! In the end I got a webpage from where I know how to actually take helpful information concerning my study and knowledge. tastyandinteresting.be/relaxation/bouton-apres-traitement-de-la-gale.php bouton apres traitement de la gale

mest invandrare i sverige tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 28. 4. 2020 3:14)


I pay a quick visit each day a few web sites and information sites to read articles, but this website offers feature based writing. tastyandinteresting.be/for-men/mest-invandrare-i-sverige.php mest invandrare i sverige

VDS, server

(Bruceriz, 28. 4. 2020 1:23)

PIERSY Prafiesijny chostynh siervierau.
Camu vybirajuc nas?
My prapanujem vydatnyja sierviery dlia prafiesijanalau.
Prymalny kost: Minimalny kost sierviera - usiaho 0,01 $ u dzien za 1GB RAM i 30GB NVMe dyska. Biasplatnaje pavielicennie resursau u liuby momant. Placicie pa miery rostu!
PANEL KIRAVANNIA: My vykarystouvajem ulasnuju panel kiravannia, jakaja prapanuje prosty i zrucny interfiejs z syrokimi mahcymasciami dlia kiravannia virtualnymi masynami.
Chutki siervier Z NVMe: My prapanujem sierviery z NVMe u nadziejnych data-centrach z vydatnymi kanalami pa nieprystojna nizkaj canie. Dlia koznaha sierviera padkliucennie da internet-kanalu 500 Mbit / siek!
Vykarystannie SVAICH vobrazy ISO: Vy mozacie zahruzac svoj ISO i ustaliouvac z jaho nieabchodnuju vam AS i liuboje insaje PA.
Standartnyja sierviery. Castata pracesara 3.2 GHz. Padychodziac dlia bolsasci zadac.
Sierviery z padvysanaj castatoj pracesara 4.5 GHz. Dlia zadac, patrabavalnych da chutkasci CPU, vydatna padychodziac dlia sajtau na Bitrix i hulniavych prajektau.
Vydzielieny fizicny siervier z zrucnym kiravanniem u styli VDSina. Intel Xeon E3-1270 v6 4.2 GHz.
Viecnyja sierviery: Placi adzin raz - karystajsia da kanca sviatla! Castata pracesara dlia taryfu z 1 Core vCPU - da 4.5 GHz, dlia taryfu z 2 Core vCPU - da 3.2 GHz.
https://t.co/YpYNB0ng8U

kan man kanna agglossning aretenb.se

(aretenb.se, 27. 4. 2020 23:34)


Hello! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask. Does running a well-established blog like yours take a massive amount work? I am completely new to blogging but I do write in my diary every day. I'd like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring bloggers. Thankyou! togal.aretenb.se/for-men/kan-man-kaenna-aegglossning.php kan man kanna agglossning

Hi! Only from 18+!

(Sandrawoush, 27. 4. 2020 22:00)

I'm not just inviting you! But it will be interesting for sure loveawake.ru

Vast!

(Andrewasson, 27. 4. 2020 20:28)

Moving way of expression. Attend to it up!

bugaboo buffalo netherlands aresgrb.se

(aresgrb.se, 27. 4. 2020 19:56)


Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to produce a good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done. monko.aresgrb.se/relaxation/bugaboo-buffalo-netherlands.php bugaboo buffalo netherlands

hГҐrfjerning laser maskine elgiganten tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 27. 4. 2020 18:14)


Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. But just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Amazing blog! tastyandinteresting.be/beautiful-things/hrfjerning-laser-maskine-elgiganten.php hГҐrfjerning laser maskine elgiganten

body med eget tryck tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 27. 4. 2020 13:03)


This is my first time go to see at here and i am really impressed to read everthing at alone place. tastyandinteresting.be/decorations/body-med-eget-tryck.php body med eget tryck


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »