Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

fiber för alla infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 18:26)


Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There's a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers cumpra.infoforwomen.be/map4.php fiber för alla

Nechajte svoje peniaze rastú do hlavného mesta s týmto robotom. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 14. 9. 2020 17:42)

Finančný robot zaručuje všetkým stabilitu a príjmy.
Odkaz - - https://moneylinks.page.link/6SuK

billigaste aladdin choklad infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 17:12)


Appreciate the recommendation. Will try it out. https://infoforwomen.be/map12.php billigaste aladdin choklad

svarta utsvängda kostymbyxor infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 15:57)


What i don't understood is in fact how you're now not actually a lot more well-appreciated than you might be right now. You are very intelligent. You recognize thus considerably when it comes to this matter, produced me for my part believe it from numerous various angles. Its like women and men aren't fascinated except it is one thing to do with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times deal with it up! broml.infoforwomen.be/map7.php svarta utsvängda kostymbyxor

att tänka positivt infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 14. 9. 2020 15:22)


Ahaa, its nice dialogue about this post here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting here. zingp.infoforwomen.nl/map22.php att tänka positivt

Finančný Robot pracuje pre vás, aj keď spíte. Odkaz - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 14. 9. 2020 15:02)

Nemajú žiadne finančné zručnosti? Nech Robot zarobiť peniaze pre vás.
Odkaz - https://tinyurl.com/y7t5j7yc

luminesce skin care infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 14:28)


Wow! This blog looks exactly like my old one! It's on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors! texri.infoforwomen.be/map1.php luminesce skin care

stora hГҐrkuren gravid infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 13:12)


Spot on with this write-up, I really think this website needs much more attention. I'll probably be returning to read through more, thanks for the advice! toupa.infoforwomen.be/map11.php stora hГҐrkuren gravid

biltema norrtälje öppettider infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 11:54)


Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content! sesi.infoforwomen.be/map14.php biltema norrtälje öppettider

cellulit maskin för hemmabruk infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 10:38)


Hi, constantly i used to check website posts here in the early hours in the daylight, because i like to find out more and more. misli.infoforwomen.be/map25.php cellulit maskin för hemmabruk

rode bultjes op huid infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 14. 9. 2020 9:47)


I'm gone to say to my little brother, that he should also go to see this webpage on regular basis to take updated from hottest news. cina.infoforwomen.nl/map10.php rode bultjes op huid

svullen tГҐ gikt infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 9:21)


Hello, Neat post. There's an issue with your website in internet explorer, could test this? IE still is the market leader and a big component to folks will miss your fantastic writing due to this problem. texri.infoforwomen.be/map14.php svullen tГҐ gikt

Potrebuješ peniaze? Finančný robot je vaše riešenie. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 14. 9. 2020 9:20)

Už nie je potrebné hľadať prácu. Práca online.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

spis dig slank opskrifter infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 8:02)


Hi it's me, I am also visiting this web site on a regular basis, this web site is truly pleasant and the viewers are really sharing nice thoughts. conts.infoforwomen.be/map18.php spis dig slank opskrifter

klockor för kvinnor infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 6:44)


I have been surfing on-line more than 3 hours as of late, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is lovely worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content as you did, the internet might be much more helpful than ever before. highx.infoforwomen.be/map2.php klockor för kvinnor

цветущий ресурс plays-fortuna

(Josephlex, 14. 9. 2020 6:11)

славнецкий ресурс https://plays-fortuna.ru

träningsskor gym herr infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 5:27)


Usually I don't read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to try and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, very great article. saho.infoforwomen.be/map6.php träningsskor gym herr

vad gör bcaa med kroppen infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 14. 9. 2020 4:33)


Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers? I'm planning to start my own blog soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely overwhelmed .. Any suggestions? Bless you! budo.infoforwomen.nl/map29.php vad gör bcaa med kroppen

bristningar pГҐ lГҐren infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 14. 9. 2020 4:09)


Hi to every body, it's my first visit of this blog; this web site carries awesome and really fine information for visitors. plumes.infoforwomen.be/map25.php bristningar pГҐ lГҐren

Zistite si o najjednoduchší spôsob, ako peniaze zarábať. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 14. 9. 2020 3:00)

Najúspešnejší ľudia už používajú robota. Naozaj?
Odkaz - - https://moneylinks.page.link/6SuK


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »