Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

bra mat för viktnedgång infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 21. 9. 2020 15:37)


Great post. infoforwomen.nl/map19.php bra mat för viktnedgång

Kúpiť všetko, čo chcete zarábať peniaze online. Odkaz - https://cloud.mail.ru/public/4DvR/2P2purDaC

(HenryIrono, 21. 9. 2020 15:05)

Najrýchlejší spôsob, ako vám peňaženku tučný je tu.
Odkaz - https://cloud.mail.ru/public/2eTa/pta8BYhs9

resource addera plus goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 13:35)


Thanks on your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you can be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back very soon. I want to encourage one to continue your great work, have a nice evening! sunde.goodwomenprizz.be/map8.php resource addera plus

plus size dam goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 11:29)


If some one wants to be updated with most up-to-date technologies therefore he must be visit this website and be up to date everyday. fieti.goodwomenprizz.be/map19.php plus size dam

vilket utespa ska man köpa infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 21. 9. 2020 9:31)


It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! stord.infoforwomen.nl/map5.php vilket utespa ska man köpa

helly hansen verglas goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 9:24)


It's hard to find experienced people in this particular subject, but you seem like you know what you're talking about! Thanks toylie.goodwomenprizz.be/map7.php helly hansen verglas

parkering landskrona station goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 7:18)


Right here is the perfect webpage for anybody who wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for ages. Excellent stuff, just excellent! buspho.goodwomenprizz.be/map6.php parkering landskrona station

rogaine forte biverkningar goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 5:13)


An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I found it for him... lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your website. anla.goodwomenprizz.be/map9.php rogaine forte biverkningar

maträtter under 500 kcal infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 21. 9. 2020 3:27)


Hello there! This post couldn't be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I'll send this information to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing! dipo.infoforwomen.nl/map13.php maträtter under 500 kcal

mina recept logga in goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 3:05)


Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and great design. anla.goodwomenprizz.be/map14.php mina recept logga in

joe and the juice sandwich goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 0:59)


Normally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, very great post. morrd.goodwomenprizz.be/map1.php joe and the juice sandwich

tankini med kjol goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 20. 9. 2020 22:55)


Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers? raybo.goodwomenprizz.be/map5.php tankini med kjol

extra breda sandaler infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 20. 9. 2020 21:26)


Hello, i think that i noticed you visited my weblog thus i came to return the desire?.I'm trying to in finding issues to enhance my site!I guess its good enough to use a few of your ideas!! theor.infoforwomen.nl/map8.php extra breda sandaler

ta bort fläckar på bilklädsel goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 20. 9. 2020 20:54)


It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! comppo.goodwomenprizz.be/map6.php ta bort fläckar på bilklädsel

Expression of gratitude

(TerryFam, 20. 9. 2020 18:34)

Very interesting to read you
Good luck to you

Thank you

(Bernardpoele, 20. 9. 2020 18:34)

Thank you very much for the information provided
I'm very impressed

q for skin återförsäljare goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 20. 9. 2020 18:19)


Saved as a favorite, I love your site! niti.goodwomenprizz.be/map11.php q for skin återförsäljare

l oreal revitalift goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 20. 9. 2020 16:02)


This post is in fact a fastidious one it assists new internet visitors, who are wishing for blogging. toylie.goodwomenprizz.be/map13.php l oreal revitalift

löddeköpinge center syd öppettider infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 20. 9. 2020 15:17)


I like the valuable info you provide in your articles. I'll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I'll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next! tribt.infoforwomen.nl/map16.php löddeköpinge center syd öppettider

stortorget lund meny goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 20. 9. 2020 14:00)


These are really fantastic ideas in regarding blogging. You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting. atwhi.goodwomenprizz.be/map5.php stortorget lund meny


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »