Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

finja bemix high tech infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 17. 9. 2020 1:23)


Thank you for any other informative web site. Where else could I get that type of information written in such an ideal way? I've a mission that I'm just now operating on, and I have been on the glance out for such information. stolo.infoforwomen.be/map27.php finja bemix high tech

ernst kirchsteigers ljusstake infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 17. 9. 2020 0:19)


Yes! Finally something about
Definitely consider that which you stated. Your favorite justification appeared to be at the web the easiest thing to have in mind of. I say to you, I certainly get annoyed whilst folks consider worries that they plainly do not understand about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks retar.infoforwomen.be/map15.php ernst kirchsteigers ljusstake

vad Г¤r jag infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 23:09)


This is my first time pay a quick visit at here and i am genuinely happy to read all at one place. kaody.infoforwomen.be/map11.php vad Г¤r jag

penna för vitare tänder infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 16. 9. 2020 22:31)


Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Safari. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue fixed soon. Kudos arin.infoforwomen.nl/map11.php penna för vitare tänder

the body shop rea infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 21:57)


whoah this blog is magnificent i really like studying your posts. Stay up the great work! You recognize, a lot of individuals are looking round for this information, you can help them greatly. orat.infoforwomen.be/map8.php the body shop rea

stort badkar utan bubbel infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 20:42)


Terrific post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more. Kudos! prurb.infoforwomen.be/map3.php stort badkar utan bubbel

superstarka silver sara infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 19:29)


Hello Dear, are you really visiting this web page regularly, if so then you will absolutely get pleasant experience. berb.infoforwomen.be/map29.php superstarka silver sara

helenius tattoos borГҐs infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 18:15)


Hello! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job! match.infoforwomen.be/map8.php helenius tattoos borГҐs

ont i leder cancer infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 17:01)


An intriguing discussion is worth comment. I think that you should publish more about this issue, it might not be a taboo subject but generally folks don't discuss such issues. To the next! All the best!! orat.infoforwomen.be/map32.php ont i leder cancer

rabattkod gymgrossisten 100 kr infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 16. 9. 2020 17:00)


I am really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A number of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this problem? brass.infoforwomen.nl/map14.php rabattkod gymgrossisten 100 kr

jeanettes hudvГҐrd helsingborg infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 15:31)


Admiring the time and energy you put into your site and in depth information you provide. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed information. Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account. prurb.infoforwomen.be/map12.php jeanettes hudvГҐrd helsingborg

va gott proteinbröd lchf infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 14:14)


I was recommended this website by my cousin. I'm no longer certain whether this put up is written via him as no one else understand such designated about my problem. You are wonderful! Thanks! toupa.infoforwomen.be/map8.php va gott proteinbröd lchf

elle erbjudande premie infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 13:01)


This information is invaluable. How can I find out more? beaut.infoforwomen.be/map8.php elle erbjudande premie

sverige tröja herr infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 11:47)


I've learn several excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to make such a excellent informative web site. liese.infoforwomen.be/map17.php sverige tröja herr

kan man Г¶verdosera zink infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 16. 9. 2020 11:21)


Wow, this article is good, my sister is analyzing such things, so I am going to inform her. calbi.infoforwomen.nl/map23.php kan man Г¶verdosera zink

Make $1000 from $1 in a few minutes. Launch the financial robot now. Link - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 16. 9. 2020 10:53)

Let the Robot bring you money while you rest.
Link - - https://moneylinks.page.link/6SuK

svider i bröstet infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 10:32)


I do not know if it's just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your blog. It appears as if some of the written text on your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This could be a problem with my web browser because I've had this happen previously. Many thanks rost.infoforwomen.be/map7.php svider i bröstet

vad kostar viasat sport premium infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 9:14)


I'm not sure where you're getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission. garne.infoforwomen.be/map25.php vad kostar viasat sport premium

väldigt tidiga tecken på graviditet infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 7:57)


Incredible quest there. What occurred after? Take care! carme.infoforwomen.be/map27.php väldigt tidiga tecken på graviditet

halvt opsat hГҐr infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 6:41)


It's going to be ending of mine day, but before ending I am reading this fantastic post to improve my knowledge. disdi.infoforwomen.be/map33.php halvt opsat hГҐr


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »