Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

call of duty infinite warfare prisjakt aresgrb.se

(aresgrb.se, 8. 6. 2020 9:37)


whoah this blog is great i like studying your articles. Keep up the good work! You realize, a lot of individuals are searching round for this info, you can aid them greatly. taip.aresgrb.se/delicious-dishes/call-of-duty-infinite-warfare-prisjakt.php call of duty infinite warfare prisjakt

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

(WarrenBeX, 8. 6. 2020 2:08)

https://man-r20.com/

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

svr extreme 50 tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 8. 6. 2020 1:40)


I am genuinely pleased to glance at this webpage posts which includes lots of helpful data, thanks for providing these kinds of information. tastyandinteresting.be/travels/stenungsbaden-nattklubb-oeppettider.php svr extreme 50

sova pГҐ mage ont i ryggen tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 6. 6. 2020 3:52)


Appreciation to my father who shared with me concerning this blog, this webpage is in fact amazing. tastyandinteresting.be/beauty/ny-italiensk-restaurang-helsingborg.php sova pГҐ mage ont i ryggen

Hey, them best site of them world for you!

(Gilbertbeisa, 5. 6. 2020 23:54)

Hey, them best site of them world for you!
https://www.go31.ru/list/115197

благоустроенный веб ресурс

(JoshuaReulk, 5. 6. 2020 18:19)

большой вебсайт https://job-prosto.ru/zarabotok-na-napisanii-statej.html

gale sarcoptique traitement aresgrb.se

(aresgrb.se, 5. 6. 2020 3:38)


Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your next write ups thank you once again. wada.aresgrb.se/advice-girlfriends/gale-sarcoptique-traitement.php gale sarcoptique traitement

歐客佬精品咖啡

(Calebwew, 4. 6. 2020 23:36)

歐客佬精品咖啡 https://www.oklaocoffee.tw/

t shirt bra tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 4. 6. 2020 20:32)


Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon! tastyandinteresting.be/useful-tips/kall-ss-till-laxpaj.php t shirt bra

New 2020 The supreme Deal On cash

(Raymondlearf, 4. 6. 2020 7:09)

https://charity.gofundme.com/o/en/campaign/instant-celeb-fame
https://charity.gofundme.com/free-tiktok-fans-generator-no-verification

kopa grus eskilstuna aresgrb.se

(aresgrb.se, 4. 6. 2020 0:08)


Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate? nteri.aresgrb.se/beautiful-things/koepa-grus-eskilstuna.php kopa grus eskilstuna

Shopping, Aliexspress

(Robertbig, 3. 6. 2020 23:50)

Multi-functional S-type trouser rack stainless steel multi-layer trouser rack traceless adult trouser hanger https://t.co/woOOrAcK1u

describe Material Science:Stainless steel colour:silver size:36*38centimeter Matters needing attention:

1.Please allow manual measurement to cause1-3.0mmerror?Please do not mind before buying?

2.Colors may vary depending on the monitor,Please understand?

3.If there is a problem with the product,Please leave a message before giving bad feedback?

100%Brand new,Superior quality? fine workmanship,Beautiful appearance,Versatility? Corrosion resistance,Wear-resisting,be easy to carry about? Suitable for outdoor and indoor use?

Five layers of large capacity.

Packing list: 1*Pants rack

kanelbulle kit ica tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 3. 6. 2020 15:51)


Really when someone doesn't be aware of after that its up to other people that they will assist, so here it occurs. tastyandinteresting.be/travels/billiga-flyg-till-bangkok-i-januari.php kanelbulle kit ica

kajal bast i test 2016 aresgrb.se

(aresgrb.se, 2. 6. 2020 22:04)


For the reason that the admin of this web page is working, no uncertainty very quickly it will be well-known, due to its feature contents. froml.aresgrb.se/useful-tips/kajal-baest-i-test-2016.php kajal bast i test 2016

träna rätt för att bygga muskler tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 2. 6. 2020 11:10)


What's up, its nice post on the topic of media print, we all be aware of media is a wonderful source of information. tastyandinteresting.be/for-men/blrer-i-ansigtet.php träna rätt för att bygga muskler

Protective face respirator FFP2

(JamesBow, 1. 6. 2020 21:10)

Protective face respirator FFP2, 5-ply. Retail and small wholesale. https://virussprotection.com/tproduct/165827994-620047250891-respiratormask-standard-kn95-ffp2-3pcs-5 This product is in stock in the USA. Price is only $ 1.9. Fast and free shipping throughout the United States

weather site

(CharlesGoord, 1. 6. 2020 19:27)

additional reading https://erofus.online/porn_comics/

gastro intestinale bloeding aresgrb.se

(aresgrb.se, 1. 6. 2020 19:19)


It's amazing to visit this web site and reading the views of all colleagues about this paragraph, while I am also eager of getting know-how. clarc.aresgrb.se/sport/gastro-intestinale-bloeding.php gastro intestinale bloeding

娛樂城介紹

(Danielbar, 1. 6. 2020 17:01)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

Online map distribution coronavirus

(Thomasmut, 1. 6. 2020 16:28)

News infections coronavirus https://coronavirus-world-map.net/statistics-in-belarus.html


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »