Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

nclazlmh

(rqrhuabq, 23. 4. 2020 16:32)

https://arizonawet.arizona.edu/users/hide-online-hunters-vs-props-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/bricks-breaker-quest-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/creative-destruction-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/cooking-fever-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/ball-mayhem-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/movie-night-party-food-games-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/dead-2-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/axolochi-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/destination-solitaire-game-hack-free-app-purchases
https://arizonawet.arizona.edu/users/vector-iphone-free-game-hack-free-app-purchases

punkt shop stockholm Г¶ppettider tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 23. 4. 2020 11:37)


You are so awesome! I don't think I've read through something like that before. So nice to find someone with unique thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the internet, someone with some originality! tastyandinteresting.be/relaxation/punkt-shop-stockholm-oeppettider.php punkt shop stockholm Г¶ppettider

hur lindrar man mensvark aretenb.se

(aretenb.se, 23. 4. 2020 9:16)


Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through articles from other writers and practice a little something from other web sites. buzzc.aretenb.se/decorations/hur-lindrar-man-mensvaerk.php hur lindrar man mensvark

desigual rea vaskor aresgrb.se

(aresgrb.se, 23. 4. 2020 6:20)


Hello, Neat post. There's an issue together with your website in internet explorer, may check this? IE nonetheless is the market leader and a huge part of people will omit your wonderful writing because of this problem. tarsu.aresgrb.se/travels/desigual-rea-vaeskor.php desigual rea vaskor

Natural health

(Kiraneori, 22. 4. 2020 22:55)

Natural health: https://vk.cc/asZabE

kyckling klubba recept aretenb.se

(aretenb.se, 22. 4. 2020 16:45)


Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Many thanks nostm.aretenb.se/for-men/kyckling-klubba-recept.php kyckling klubba recept

esprit badpak zwart aretenb.se

(aretenb.se, 22. 4. 2020 3:49)


It's awesome in favor of me to have a site, which is beneficial in support of my knowledge. thanks admin mayho.aretenb.se/sport/esprit-badpak-zwart.php esprit badpak zwart

klia pa ryggen maskin elgiganten aresgrb.se

(aresgrb.se, 22. 4. 2020 1:57)


I'm extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days. tiopr.aresgrb.se/skin-care/klia-p-ryggen-maskin-elgiganten.php klia pa ryggen maskin elgiganten

Aliespress, score

(HarryBycle, 21. 4. 2020 18:10)

Buy disposable masks - effective self-defense every day! ... A three-layer disposable mask effectively protects the respiratory system from dust, bacteria and possible infection with infectious diseases. A flexible nasal retainer helps the mask fit snugly to the face, and soft rubber bands comfortably fix the mask without causing skin irritations. The size and density of the mask provides comfortable wearing for a long time ...
https://t.co/Mc23JOuNtt

avoir un bronzage parfait aretenb.se

(aretenb.se, 21. 4. 2020 14:10)


Hello colleagues, its fantastic paragraph concerning tutoringand completely explained, keep it up all the time. subsg.aretenb.se/useful-tips/avoir-un-bronzage-parfait.php avoir un bronzage parfait

первоклассный ресурс

(JesusJen, 21. 4. 2020 12:20)

прелестный вебресурс https://lolzteam.online/forums/587/

стоящий вебсайт

(Barryvorge, 20. 4. 2020 22:41)

похвальный веб ресурс https://lolzteam.online/market/

vegetarisk lasagne svarta bonor newsandfashionse.be

(newsandfashionse.be, 20. 4. 2020 19:38)


Howdy great website! Does running a blog such as this require a lot of work? I have virtually no understanding of programming but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I understand this is off subject nevertheless I just had to ask. Thanks a lot! newsandfashionse.be/music/vegetarisk-lasagne-svarta-boenor.php vegetarisk lasagne svarta bonor

symptomen bij overgang newsandfashionse.be

(newsandfashionse.be, 20. 4. 2020 0:08)


Hi to every single one, it's actually a pleasant for me to pay a visit this web page, it includes valuable Information. newsandfashionse.be/beauty/symptomen-bij-overgang.php symptomen bij overgang

Law 2020 Estonian, European firms

(Waynegoork, 19. 4. 2020 19:23)

Registration and sale of ready-made Estonian, European firms. https://diamont.ee/en/company-registration/ Companies with nominee service and bank account. Crypto license. AML service. Remotely. Fast, professional. Zero tax rate. Accounting services

蝦皮商城

(Phillipbix, 19. 4. 2020 10:57)

蝦皮商城

https://shopee.tw/ken668999

skilsmisse ved utroskap newsandfashionse.be

(newsandfashionse.be, 19. 4. 2020 5:08)


At this moment I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read further news. newsandfashionse.be/relaxation/skilsmisse-ved-utroskap.php skilsmisse ved utroskap

Покупка Монобанк за криптовалюты Stellar XLM автоматически онлайн безопасно

(IgnatOptog, 19. 4. 2020 0:05)

Обмен Ethereum ETH за гривна любой банк автоматически онлайн https://privat.cash/tag/trading-resources/

eye q linsvatska newsandfashionse.be

(newsandfashionse.be, 18. 4. 2020 3:46)


Thanks for the good writeup. It in reality used to be a enjoyment account it. Look advanced to more introduced agreeable from you! By the way, how could we keep in touch? newsandfashionse.be/travels/eye-q-linsvaetska.php eye q linsvatska

The Tips for MONEY 2020

(freerobuxgenUnlax, 17. 4. 2020 1:26)

what Amazing items from you, man. I have consider your things previous to and if you're just too wonderful. We actually like what a person have acquired here, certainly like what you are usually saying and the method during which you state it. You're which makes it entertaining and you continue to care for to stay it sensible. I cant wait to find out much more from an individual. That is actually the terrific web site.


https://www.teamapp.com/clubs/516272


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »