Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

elizabeth arden moisturizer aretenb.se

(aretenb.se, 2. 5. 2020 9:11)


Great beat ! I would like to apprentice even as you amend your site, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a applicable deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered vivid clear idea theot.aretenb.se/skin-care/elizabeth-arden-moisturizer.php elizabeth arden moisturizer

gratinerad rödbeta chevre tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 2. 5. 2020 3:32)


Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other authors and practice something from other websites. tastyandinteresting.be/beauty/gratinerad-roedbeta-chevre.php gratinerad rödbeta chevre

gor det ont att forstora lapparna aretenb.se

(aretenb.se, 1. 5. 2020 23:31)


Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this web site. pilar.aretenb.se/decorations/goer-det-ont-att-foerstora-laepparna.php gor det ont att forstora lapparna

New The best Deal On MONEY 2020

(Robertsoori, 1. 5. 2020 19:40)

Fantastic items from you, person. I possess consider your products previous to and if you're just too wonderful. I actually actually like what you have acquired here, definitely like what you are usually saying and the approach during which you state it. You're so that it is interesting and you always look after to stay it wise. I cant wait to learn much more from an individual. That is actually a terrific web site.


https://www.teamapp.com/clubs/516272

träningspass hemma video tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 1. 5. 2020 19:00)


Keep this going please, great job! tastyandinteresting.be/travels/traeningspass-hemma-video.php träningspass hemma video

bloder i underlivet aretenb.se

(aretenb.se, 1. 5. 2020 17:40)


Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated! ceipo.aretenb.se/news/bloeder-i-underlivet.php bloder i underlivet

vegetarisk mat online aretenb.se

(aretenb.se, 1. 5. 2020 11:21)


Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other authors and practice a little something from their websites. ceipo.aretenb.se/travels/vegetarisk-mat-online.php vegetarisk mat online

boekhandel van der velde groningen tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 1. 5. 2020 10:11)


This article gives clear idea in favor of the new people of blogging, that in fact how to do running a blog. tastyandinteresting.be/beauty/boekhandel-van-der-velde-groningen.php boekhandel van der velde groningen

sundt langt har aretenb.se

(aretenb.se, 1. 5. 2020 5:30)


Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you can be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back very soon. I want to encourage that you continue your great work, have a nice morning! dega.aretenb.se/travels/sundt-langt-hr.php sundt langt har

for mycket jarn biverkningar aresgrb.se

(aresgrb.se, 1. 5. 2020 4:26)


Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really helpful & it helped me out much. I am hoping to give one thing back and aid others like you aided me. sico.aresgrb.se/delicious-dishes/foer-mycket-jaern-biverkningar.php for mycket jarn biverkningar

nöt med puckel tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 1. 5. 2020 1:32)


Thank you, I have just been searching for info about this subject for a while and yours is the best I have discovered so far. But, what in regards to the conclusion? Are you positive about the supply? tastyandinteresting.be/decorations/noet-med-puckel.php nöt med puckel

gale maladie image aretenb.se

(aretenb.se, 30. 4. 2020 23:42)


We stumbled over here by a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to looking at your web page for a second time. theot.aretenb.se/relaxation/gale-maladie-image.php gale maladie image

New The Ultimate Deal On cash 2020

(JamesSwelf, 30. 4. 2020 21:18)

Wonderful items from you, guy. I use consider your things previous to and most likely just too wonderful. I actually actually like what a person have acquired here, undoubtedly like what you are saying and the way during which you state it. You're which makes it enjoyable and you always care for to stay it smart. I cant wait to learn much more from an individual. That is actually the terrific web site.


https://www.fredericknewspost.com/calendar/v-buck-generator---free-v-bucks-no-verification/event_9ccb8ed2-8335-11ea-a081-e31c1fc479bf.html
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/fortnite/31/366770/fortnite-v-bucks-generator-free-v-bucks-no-human-/

flat tummy tea funkar aretenb.se

(aretenb.se, 30. 4. 2020 17:40)


This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Kudos! etde.aretenb.se/relaxation/flat-tummy-tea-funkar.php flat tummy tea funkar

vad Г¤r kosher tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 30. 4. 2020 16:50)


Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot! tastyandinteresting.be/relaxation/vad-aer-kosher.php vad Г¤r kosher

voltaren ipren skillnad aretenb.se

(aretenb.se, 30. 4. 2020 11:41)


Keep this going please, great job! tupat.aretenb.se/beautiful-things/voltaren-ipren-skillnad.php voltaren ipren skillnad

när kan man göra gravtest tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 30. 4. 2020 8:30)


You could definitely see your expertise in the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe. At all times follow your heart. tastyandinteresting.be/travels/naer-kan-man-goera-gravtest.php när kan man göra gravtest

fa battre hy man aretenb.se

(aretenb.se, 30. 4. 2020 2:41)


Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers? buzzc.aretenb.se/delicious-dishes/f-baettre-hy-maen.php fa battre hy man

normann cube sengetГёj tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 29. 4. 2020 23:43)


Great article, exactly what I needed. tastyandinteresting.be/beauty/normann-cube-sengetj.php normann cube sengetГёj

hur vaxer vit sparris aretenb.se

(aretenb.se, 29. 4. 2020 16:56)


Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome. brita.aretenb.se/delicious-dishes/hur-vaexer-vit-sparris.php hur vaxer vit sparris


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »