Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

eat natural kalorier goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 20:39)


Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it's driving me insane so any support is very much appreciated. diagr.goodwomenprizz.be/map1.php eat natural kalorier

ylle och ull skillnad goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 18:26)


Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything. Do you have any recommendations for newbie blog writers? I'd definitely appreciate it. toylie.goodwomenprizz.be/map34.php ylle och ull skillnad

dansk mode og tekstil goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 16:23)


Hi! Quick question that's completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share. Thank you! lasri.goodwomenprizz.be/map3.php dansk mode og tekstil

icke essentiella aminosyror infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 22. 9. 2020 15:09)


Howdy, I believe your site might be having web browser compatibility problems. When I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it's got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great blog! uncon.infoforwomen.nl/map24.php icke essentiella aminosyror

socknar pГҐ gotland goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 14:17)


It's actually a nice and helpful piece of info. I'm glad that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing. blogg.goodwomenprizz.be/map2.php socknar pГҐ gotland

ont i hela vänster sida av kroppen goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 12:17)


Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work. If you're even remotely interested, feel free to send me an email. raybo.goodwomenprizz.be/map26.php ont i hela vänster sida av kroppen

havrekakor utan gluten goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 10:14)


Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's website link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you. bridu.goodwomenprizz.be/map5.php havrekakor utan gluten

pilbГҐge butik skГҐne infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 22. 9. 2020 9:18)


Appreciate this post. Will try it out. plicr.infoforwomen.nl/map20.php pilbГҐge butik skГҐne

löplabbet mall of scandinavia goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 8:07)


I'm gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit this blog on regular basis to get updated from newest gossip. raybo.goodwomenprizz.be/map8.php löplabbet mall of scandinavia

bästa valpfodret test goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 6:05)


Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform. therc.goodwomenprizz.be/map33.php bästa valpfodret test

herbal skin care goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 4:02)


This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found something that helped me. Cheers! toylie.goodwomenprizz.be/map2.php herbal skin care

grönaktig avföring vuxen infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 22. 9. 2020 3:25)


I every time spent my half an hour to read this website's articles or reviews all the time along with a cup of coffee. ymlan.infoforwomen.nl/map9.php grönaktig avföring vuxen

korean face care routine goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 1:56)


I'm really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A small number of my blog visitors have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue? turce.goodwomenprizz.be/map15.php korean face care routine

bästa körskolan i göteborg goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 22. 9. 2020 0:03)


Quality posts is the important to invite the viewers to go to see the web page, that's what this site is providing. amdab.goodwomenprizz.be/map16.php bästa körskolan i göteborg

financial trading

(RichardNog, 21. 9. 2020 22:04)

https://clck.ru/Qc6Y7

https://goo.su/1ZT2

Hi! Start trading on the financial trading and investment market !!!

lande der ikke er med i eu goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 22:03)


Thanks for sharing such a pleasant idea, post is fastidious, thats why i have read it fully abep.goodwomenprizz.be/map17.php lande der ikke er med i eu

olga rönnbergs träningsdagbok infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 21. 9. 2020 21:43)


Its like you read my mind! You seem to grasp a lot approximately this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you could do with some p.c. to pressure the message home a bit, however instead of that, that is excellent blog. An excellent read. I will certainly be back. sibs.infoforwomen.nl/map18.php olga rönnbergs träningsdagbok

måste man ha hemtelefon för bredband goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 19:59)


That is very interesting, You are a very professional blogger. I've joined your rss feed and sit up for seeking extra of your great post. Also, I have shared your website in my social networks raybo.goodwomenprizz.be/map3.php måste man ha hemtelefon för bredband

popcornskål för micro goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 17:59)


Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I will just book mark this blog. postb.goodwomenprizz.be/map16.php popcornskål för micro

kall om fötterna goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 21. 9. 2020 15:49)


Does your blog have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time. dulco.goodwomenprizz.be/map1.php kall om fötterna


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »