Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

hard skin on feet home remedies infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 14:30)


Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for providing this information. prol.infoforwomen.be/map28.php hard skin on feet home remedies

Kúpiť všetko, čo chcete zarábať peniaze online. Odkaz - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 13. 9. 2020 13:21)

Zarobte tisíce dolárov. Platiť nič.
Odkaz - https://tinyurl.com/y7t5j7yc

fälgar till amazon infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 13:13)


Hi there to every , for the reason that I am actually keen of reading this website's post to be updated daily. It consists of good stuff. berb.infoforwomen.be/map10.php fälgar till amazon

Premeniť $ 1 na $ 100 okamžite. Použite finančný Robot. Odkaz - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 13. 9. 2020 13:08)

Zarábať $ 1000 denne je jednoduché, ak používate tento finančný Robot.
Odkaz - https://plbtc.page.link/zXbp

погожий ресурс booi-cazinos

(RichardChita, 13. 9. 2020 12:18)

уместный веб сайт https://booi-cazinos.ru

domningar i tungan infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 11:58)


Since the admin of this site is working, no uncertainty very soon it will be famous, due to its quality contents. omab.infoforwomen.be/map8.php domningar i tungan

kryddor på nätet infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 10:42)


Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Many thanks atsei.infoforwomen.be/map34.php kryddor på nätet

oljefri eyeliner fransförlängning infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 9:26)


Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated. voldi.infoforwomen.be/map12.php oljefri eyeliner fransförlängning

первосортный сайт

(DonaldAbiny, 13. 9. 2020 8:35)

чувствительный веб ресурс https://lolz.guru/forums/csgo/

helskodda ridbyxor dam infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 8:12)


Pretty component of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I'll be subscribing in your feeds or even I fulfillment you get admission to persistently fast. broml.infoforwomen.be/map9.php helskodda ridbyxor dam

Finančný Robot je váš expert # 1 na zarábaní peňazí. Odkaz - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 13. 9. 2020 7:33)

Úspech vzorec je nájdený. Prečítajte si viac o tom.
Odkaz - https://tinyurl.com/y7t5j7yc

mat efter begravning infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 6:59)


Highly descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2? landm.infoforwomen.be/map2.php mat efter begravning

vad händer när man inte äter infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 5:44)


Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors! congt.infoforwomen.be/map8.php vad händer när man inte äter

grattis kusin vitamin infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 4:28)


Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Cheers ciege.infoforwomen.be/map21.php grattis kusin vitamin

dm retro vit klänning infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 3:12)


Hi there, every time i used to check web site posts here in the early hours in the dawn, because i enjoy to find out more and more. disdi.infoforwomen.be/map29.php dm retro vit klänning

Hľadáte jednoduchý spôsob, ako zarobiť peniaze? Pozrite sa na finančný robot. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 13. 9. 2020 2:43)

Už nemusíš pracovať. Stačí spustiť robota.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

vattentäta nike skor infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 1:54)


Hello, every time i used to check blog posts here early in the dawn, because i like to learn more and more. texri.infoforwomen.be/map21.php vattentäta nike skor

Looking forward for income? Get it online. Link - https://moneylinks.page.link/6SuK

(HenryIrono, 13. 9. 2020 1:48)

Finančná nezávislosť je to, čo tento robot zaručuje.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

Pozrite sa na automatické topánok, ktorý pracuje pre vás 24/7. Odkaz - https://plbtc.page.link/zXbp

(HenryIrono, 13. 9. 2020 1:41)

Zarobte tisíce dolárov. Finančné robot Vám pomôže to urobiť!
Odkaz - https://plbtc.page.link/zXbp

maple syrup sverige infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 13. 9. 2020 0:42)


Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any feed-back would be greatly appreciated. voldi.infoforwomen.be/news/maple-syrup-sverige.php maple syrup sverige


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »