Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

brasiliansk hГҐr extensions infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 16. 9. 2020 5:53)


whoah this weblog is excellent i love reading your posts. Stay up the good work! You realize, a lot of persons are hunting around for this information, you can aid them greatly. manto.infoforwomen.nl/map23.php brasiliansk hГҐr extensions

ald täby kyrkby infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 5:21)

I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. prol.infoforwomen.be/map26.php ald täby kyrkby

best face moisturizer for men infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 4:08)


Hi there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Appreciate it flywh.infoforwomen.be/map10.php best face moisturizer for men

ilning i tand infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 2:56)


After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Kudos! beaut.infoforwomen.be/map15.php ilning i tand

färska vårrullar vegetariska infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 1:51)


Admiring the persistence you put into your blog and in depth information you present. It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed material. Great read! I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account. ipma.infoforwomen.be/map18.php färska vårrullar vegetariska

maizena majsstärkelse glutenfri infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 16. 9. 2020 0:39)


Good day I am so grateful I found your site, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome job. bers.infoforwomen.be/map10.php maizena majsstärkelse glutenfri

kan ej kissa infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 16. 9. 2020 0:35)


Excellent blog you have here.. It's hard to find quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!! ymlan.infoforwomen.nl/map8.php kan ej kissa

svamp under ring infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 23:24)


Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read? queba.infoforwomen.be/map1.php svamp under ring

bästa hemsida sverige infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 22:09)


It's very easy to find out any matter on web as compared to books, as I found this piece of writing at this site. misli.infoforwomen.be/map22.php bästa hemsida sverige

sy i läder med vanlig symaskin infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 20:53)


Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don't know the reason why I cannot join it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!! prurb.infoforwomen.be/map21.php sy i läder med vanlig symaskin

ansiktskräm känslig hy infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 19:37)


With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I've either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I'd truly appreciate it. beaut.infoforwomen.be/map9.php ansiktskräm känslig hy

top online stores infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 15. 9. 2020 19:02)


Its like you read my thoughts! You seem to understand a lot approximately this, like you wrote the guide in it or something. I feel that you can do with some p.c. to power the message house a bit, but instead of that, that is excellent blog. A great read. I will definitely be back. budo.infoforwomen.nl/map1.php top online stores

blГҐ kostym slips infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 18:14)


excellent publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don't notice this. You should proceed your writing. I am confident, you have a great readers' base already! lanth.infoforwomen.be/map12.php blГҐ kostym slips

mat pГҐ e infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 16:57)


It is perfect time to make some plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this submit and if I may I wish to recommend you few attention-grabbing issues or suggestions. Maybe you can write subsequent articles regarding this article. I desire to learn even more things approximately it! atsei.infoforwomen.be/map18.php mat pГҐ e

peter thomas roth products reviews infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 15:34)


Normally I do not read article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post. beaut.infoforwomen.be/map31.php peter thomas roth products reviews

I love you! My new video about you )? https://babby.page.link/wxRL

(Hello boy! you wanna see more nudes? Check my videos for link! https://asya.page.link/Abg9 , 15. 9. 2020 14:17)

Hey there ! Looking for some fun to get into? Me too! Let's get to know each other on a much more personal level
https://katty.page.link/Hb4F

ont ovanför ögat infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 14:13)


Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast. cumpra.infoforwomen.be/map6.php ont ovanför ögat

serotonin og noradrenalin infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 15. 9. 2020 13:12)


I'm not sure why but this weblog is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists. manto.infoforwomen.nl/map8.php serotonin og noradrenalin

linn ahlborg fransförlängning infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 12:57)


Nice response in return of this query with real arguments and explaining everything about that. leare.infoforwomen.be/map1.php linn ahlborg fransförlängning

hårinpackning före eller efter balsam infoforwomen.be

(infoforwomen.be, 15. 9. 2020 11:41)


Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any recommendations for first-time blog writers? I'd definitely appreciate it. umte.infoforwomen.be/map15.php hårinpackning före eller efter balsam


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »