Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

vilken linje ska jag gГҐ test tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 14. 5. 2020 9:07)


What's up, all the time i used to check web site posts here early in the dawn, since i enjoy to learn more and more. tastyandinteresting.be/useful-tips/esprit-kanten-jurk.php vilken linje ska jag gГҐ test

https://clck.ru/NDkbv

(VincentKalry, 14. 5. 2020 7:19)

dfrgthyju765trgthyu765tgfr45t6y7hgt5 https://clck.ru/NDkbv

stadsnätsbolaget sverige ab tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 13. 5. 2020 18:34)


Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog! tastyandinteresting.be/useful-tips/mouvement-abdominaux-femme.php stadsnätsbolaget sverige ab

Aliespress, score

(HarryBycle, 13. 5. 2020 17:00)

#wildberries / Wildberries (Wildberry) - store review, reviews, comments
Wildberries (Wildberry) - a large online store for clothes, shoes, accessories and home goods. Now it is one of the most popular stores of this format - more than 12 million visitors monthly confirm this. Let us analyze in more detail the history of the creation of the company and the store website itself... https://shoplety.blogspot.com/2020/05/wildberries.html

Created by John Becker, 1K Daily Profit

(Jennietause, 13. 5. 2020 16:10)

Created by John Becker, 1K Daily Profit https://onekdailyprofits.club is a binary options automated trading system - One of the leading trading platforms. It is best suited for new traders who have no prior experience or knowledge. Free registration

Usa news

(ShirleyRef, 13. 5. 2020 16:10)

Urgent loans in the USA. 5 minutes approval in https://maybeloan.com. Fast, easy, safe and secure. Online. - Need $1,000-$5,000 and more fast? - Yes. Bad credit OK. Instant approval. Online 24/7 Customer Service. Get Started now!

Графики распространения коронавируса

(PatrickRhype, 13. 5. 2020 14:31)

Графики распространения коронавируса https://coronavirus-monitorin.ru/statistika-v-permskom-krae.html

naturelle balsam kopa aresgrb.se

(aresgrb.se, 13. 5. 2020 12:23)


Saved as a favorite, I like your web site! palo.aresgrb.se/beauty/naturelle-balsam-koepa.php naturelle balsam kopa

aco creme bronze aretenb.se

(aretenb.se, 13. 5. 2020 8:23)


Outstanding story there. What happened after? Good luck! tharo.aretenb.se/sport/aco-creme-bronze.php aco creme bronze

kettlebell Гёvelser kvinder tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 13. 5. 2020 8:00)


Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept tastyandinteresting.be/useful-tips/christina-aguilera-by-night-30ml.php kettlebell Гёvelser kvinder

fixa nageltrang hemma aretenb.se

(aretenb.se, 12. 5. 2020 22:27)


I used to be able to find good advice from your articles. daden.aretenb.se/advice-girlfriends/fixa-nageltrng-hemma.php fixa nageltrang hemma

biotin 10000 mcg tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 12. 5. 2020 21:48)


Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through issues with your RSS. I don't know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!! tastyandinteresting.be/useful-tips/hormoner-i-overgangsalderen.php biotin 10000 mcg

Buy Valid Credit Cards

(RobertSeere, 12. 5. 2020 18:52)

Hello. You can buy Valid Credit Cards CC Fullz CVV in this Online Shop - https://ccfulz.com/

skin caviar luxe cream sheer tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 12. 5. 2020 12:28)


You really make it seem so easy together with your presentation but I find this matter to be really something which I feel I might never understand. It kind of feels too complex and extremely broad for me. I am having a look ahead for your next publish, I will try to get the hang of it! tastyandinteresting.be/beautiful-things/vans-skor-malmoe.php skin caviar luxe cream sheer

vita vaskor online aretenb.se

(aretenb.se, 12. 5. 2020 11:38)


wonderful points altogether, you just won a new reader. What might you suggest about your post that you simply made some days ago? Any positive? camfs.aretenb.se/beauty/vita-vaeskor-online.php vita vaskor online

rode vlekken van puistjes verwijderen tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 11. 5. 2020 17:23)


If some one desires to be updated with latest technologies afterward he must be pay a visit this website and be up to date everyday. tastyandinteresting.be/useful-tips/liste-femme-enceinte.php rode vlekken van puistjes verwijderen

springmask i nasan aretenb.se

(aretenb.se, 11. 5. 2020 13:57)


What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads. I'm hoping to contribute & assist different users like its helped me. Good job. leov.aretenb.se/relaxation/springmask-i-naesan.php springmask i nasan

Urgent loans in the USA

(SarahBor, 11. 5. 2020 12:23)

Urgent loans in the USA. 5 minutes approval in https://maybeloan.com. Fast, easy, safe and secure. Online. - Need $1,000-$5,000 and more fast? - Yes. Bad credit OK. Instant approval. Online 24/7 Customer Service. Get Started now!

recept pГҐ mozartkulor tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 11. 5. 2020 8:49)


I was suggested this website by means of my cousin. I'm not positive whether or not this publish is written through him as no one else know such designated about my difficulty. You're wonderful! Thanks! tastyandinteresting.be/decorations/fisksoppa-krossade-tomater-creme-fraiche.php recept pГҐ mozartkulor

att se i london aresgrb.se

(aresgrb.se, 11. 5. 2020 4:31)


Wonderful items from you, man. I have bear in mind your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you've received right here, really like what you are stating and the best way through which you assert it. You make it enjoyable and you continue to care for to keep it wise. I cant wait to learn much more from you. That is really a terrific website. iccas.aresgrb.se/travels/att-se-i-london.php att se i london


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »