Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

filippa k köpenhamn goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 25. 9. 2020 5:31)


Hi everybody, here every person is sharing such knowledge, thus it's pleasant to read this web site, and I used to go to see this weblog daily. postb.goodwomenprizz.be/map21.php filippa k köpenhamn

tryck i Г¶rat infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 25. 9. 2020 4:57)


Attractive component to content. I just stumbled upon your site and in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing to your feeds or even I fulfillment you get entry to constantly rapidly. infic.infoforwomen.nl/map15.php tryck i Г¶rat

deodorant svettas mycket goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 25. 9. 2020 3:24)


Very good blog post. I definitely love this website. Thanks! alsi.goodwomenprizz.be/map11.php deodorant svettas mycket

utslag pГҐ pungen kliar goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 25. 9. 2020 1:10)


Thanks for sharing your thoughts about. Regards diagr.goodwomenprizz.be/map22.php utslag pГҐ pungen kliar

glutenfri sockerkaka recept goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 23:01)


These are actually wonderful ideas in concerning blogging. You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting. hope.goodwomenprizz.be/map8.php glutenfri sockerkaka recept

naturfärgat papper a4 infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 24. 9. 2020 22:44)


Simply wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is simply great and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work. arun.infoforwomen.nl/map5.php naturfärgat papper a4

bästa hemorrojd behandlingen goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 20:56)


Hi there would you mind letting me know which hosting company you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Cheers, I appreciate it! therc.goodwomenprizz.be/map17.php bästa hemorrojd behandlingen

Choose for Dustin Zito naked in an incredible selection of hardcore FREE Porn videos.

(MaryJSceri, 24. 9. 2020 18:59)

Very few will tell you that they do’ The year-old regular at a gay sauna. HookUP dating has fast connections, a huge adult membership base, crowds of interesting people in your local area - who are all looking for YOU. Time: | Tags: gay group sex twink. https://addsitenow.info Most features are completely free, including unlimited chat. Discover the Hottest Gay & Gay-Friendly Beaches in Italy!

löfbergs lila severin caffitaly picco goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 18:45)


I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks! alsi.goodwomenprizz.be/map16.php löfbergs lila severin caffitaly picco

bli stor snabbt goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 16:29)


I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road. All the best bendo.goodwomenprizz.be/map1.php bli stor snabbt

voluspa ljus champagne infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 24. 9. 2020 16:07)


Hi to all, since I am really eager of reading this weblog's post to be updated daily. It includes pleasant material. porba.infoforwomen.nl/map12.php voluspa ljus champagne

naglar steg för steg goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 14:15)


Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It's always exciting to read through articles from other authors and use a little something from their sites. binse.goodwomenprizz.be/map18.php naglar steg för steg

permanent hГҐr krГёller goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 12:06)


whoah this blog is great i really like studying your articles. Keep up the great work! You realize, lots of individuals are looking around for this information, you can help them greatly. chandr.goodwomenprizz.be/map21.php permanent hГҐr krГёller

fixa hГҐr spel goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 9:52)


It's the best time to make some plans for the longer term and it's time to be happy. I have read this publish and if I may just I desire to counsel you some attention-grabbing issues or suggestions. Perhaps you could write next articles relating to this article. I wish to read more things approximately it! comppo.goodwomenprizz.be/map14.php fixa hГҐr spel

the north face jacka dam infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 24. 9. 2020 9:32)


Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone! lafa.infoforwomen.nl/map10.php the north face jacka dam

hГҐrde hvidevarer helsinge goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 7:43)


This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! anla.goodwomenprizz.be/map11.php hГҐrde hvidevarer helsinge

allergi lock för öronen goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 5:34)


Greetings, I think your website may be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, fantastic blog! chandr.goodwomenprizz.be/map3.php allergi lock för öronen

ecco stövlar dam goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 3:24)


Hi there, of course this post is actually nice and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks. buspho.goodwomenprizz.be/map21.php ecco stövlar dam

blixtrande smärta i huvudet infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 24. 9. 2020 3:15)


Hello there, I discovered your site by the use of Google even as searching for a similar matter, your web site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, simply become aware of your blog through Google, and found that it's really informative. I'm going to watch out for brussels. I will be grateful should you continue this in future. Many other folks can be benefited out of your writing. Cheers! handm.infoforwomen.nl/map21.php blixtrande smärta i huvudet

art skor online goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 24. 9. 2020 1:18)


Howdy excellent blog! Does running a blog similar to this take a large amount of work? I've no expertise in programming however I was hoping to start my own blog in the near future. Anyways, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply had to ask. Thanks a lot! olca.goodwomenprizz.be/map4.php art skor online


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »