Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

billiga hotell gävle aperca.se

(aperca.se, 29. 9. 2020 8:32)


Howdy! I understand this is sort of off-topic however I needed to ask. Does managing a well-established website like yours require a lot of work? I'm completely new to blogging however I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I can easily share my experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it! kinsl.aperca.se/map10.php billiga hotell gävle

vad heter lugg pГҐ engelska aperca.se

(aperca.se, 29. 9. 2020 5:27)


If some one desires to be updated with newest technologies therefore he must be pay a visit this site and be up to date daily. thahe.aperca.se/map4.php vad heter lugg pГҐ engelska

menstruationslignende smerter gravid munhea.se

(munhea.se, 29. 9. 2020 3:40)


Very descriptive post, I liked that a lot. Will there be a part 2? quiro.munhea.se/map4.php menstruationslignende smerter gravid

bygga kåpa till släp aperca.se

(aperca.se, 29. 9. 2020 2:17)


Right now it seems like Drupal is the preferred blogging platform available right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog? reipr.aperca.se/map9.php bygga kåpa till släp

filippa k köpenhamn goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 28. 9. 2020 22:20)


My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks! postb.goodwomenprizz.be/map21.php filippa k köpenhamn

walkingskor herr test infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 28. 9. 2020 21:03)


If some one needs to be updated with hottest technologies then he must be pay a visit this web page and be up to date daily. zingp.infoforwomen.nl/map2.php walkingskor herr test

BENEFITS OF ONLINE LOANS

(JosephWap, 28. 9. 2020 13:41)

Loans are taken and processed tiny financial companies
to global banks. These banks tend to allow funds for
countries. This leads to an expand in funds as well as
an expand in advantage through proper money management.
The process of getting a loan should be understood
before applying for a loan.

https://artdaily.com/news/128195/What--You-want-an-instant-cash-loan--please-contact-Robocash#.X17tumgzaUl

sГҐr pГҐ tungan behandling infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 28. 9. 2020 8:52)


My coder is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be really appreciated! handm.infoforwomen.nl/map10.php sГҐr pГҐ tungan behandling

Welcome to the first episode of Science

(Stephenbleve, 28. 9. 2020 2:37)

Welcome to the first episode of Science with Sam,
hosted by New Scientist social media editor Sam Wong,
who will explain some of the biggest topics in
science every week.

https://vietkongloan.com

jag vill bli smal infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 27. 9. 2020 20:53)


Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Kudos tuige.infoforwomen.nl/map10.php jag vill bli smal

gjuta handfat i betong behandling goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 27. 9. 2020 14:39)


Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and the rest of the website is also really good. terp.goodwomenprizz.be/map11.php gjuta handfat i betong behandling

blemmor i ansiktet infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 27. 9. 2020 13:51)


Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks! tuige.infoforwomen.nl/map11.php blemmor i ansiktet

bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0

(FrancisSax, 27. 9. 2020 13:42)

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5226453.0

kärlkramp i benen symtom goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 27. 9. 2020 11:24)


Quality articles is the main to invite the visitors to pay a quick visit the web page, that's what this site is providing. buspho.goodwomenprizz.be/map18.php kärlkramp i benen symtom

celsius hallon acai innehГҐll goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 27. 9. 2020 8:05)


No matter if some one searches for his essential thing, therefore he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here. comppo.goodwomenprizz.be/map13.php celsius hallon acai innehГҐll

stoppa blödning mens infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 27. 9. 2020 7:34)


Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated. techp.infoforwomen.nl/map13.php stoppa blödning mens

ömma bröst mens goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 27. 9. 2020 4:51)


I constantly spent my half an hour to read this webpage's posts everyday along with a cup of coffee. kisne.goodwomenprizz.be/map29.php ömma bröst mens

black friday spa goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 27. 9. 2020 1:33)


Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Thank you stanin.goodwomenprizz.be/map22.php black friday spa

kondoleansblommor vid dödsfall infoforwomen.nl

(infoforwomen.nl, 27. 9. 2020 1:13)


Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated. sibs.infoforwomen.nl/map7.php kondoleansblommor vid dödsfall

pommade pour cheveux secs goodwomenprizz.be

(goodwomenprizz.be, 26. 9. 2020 22:23)


Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it's driving me mad so any support is very much appreciated. sighp.goodwomenprizz.be/map13.php pommade pour cheveux secs


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »