Choď na obsah Choď na menu
 


Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

12. 2. 2009

Poprava ThDr. Jozefa Tisa - 3. a 4. časť

3. časť

Obrázok 18. apríla 1947 v čase medzi 5. 15 hod. a 5. 39 hod. bol na dvore Justičného paláca v Bratislave popravený smrťou obesením prezident prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozef Tiso. Samotný akt popravy trval od 5. 22 hod. do 5. 30 hod., keď lekári skonštatovali smrť. Ponúkam Vám samotný opis popravy, ako ho vo svojich spomienkach zaznamenal tam prítomný Tisov obhajca - Ernest Žabkay.

"Po predvedení odsúdeného Tisu, ktorý vošiel do miestnosti vzpriamene a hrdo, sme všetci prechádzali chodbou cez špalier nastúpených dozorcov a dozorkýň. Na čele sprievodu šiel Tiso v sprievode stráží spolu s bradatým kapucínskym mníchom v kamži a štóle. Skľučujúce ticho bolo priam absolútne, prerušované iba krokmi odrážajúcimi sa v zlej akustike chodby. Jedna z nastúpených dozorkýň nezvládla psychické vypätie a spustila kvílivý plač, ktorý strhol i ďalšie dozorkyne a dozorcov. Vznikol neuveriteľný zvuk davového plaču s ozvenami vysokých tónov kvílenia v akustike železobetónovej chodby, z ktorého mi behal mráz po chrbte.

Keď sprievod došiel k popravnému kolu odsúdenec sa postavil k nemu, vedľa neho stál kapucínsky mních. Zástupca Národného súdu znovu prečítal enunciát rozsudku a rozhodnutie prezidenta republiky o zamietnutí milosti a odovzdal odsúdeného popravnému majstrovi, ktorý stal pri kole s dvoma pomocníkmi. Kat v ošumelom občianskom obleku so žltkastými, kedysi bielymi semišovými rukavicami mu zviazal ruky povrazom. Povrazom ho previazal aj pod pazuchami, vystúpil po rebríku k vrcholu kola a povraz spod pazúch prevliekol cez kladku. Jeho pomocníci vytiahli odsúdenca hore na kôl a povraz držali tak, aby odsúdený visel vo vzduchu zachytený pod pazuchami. Kat potom zostúpil, zviazal nohy odsúdeného, previazal dlhý povraz od nôh, pretiahol ho kladkou na spodku kola a koniec povrazu podal pomocníkom, ktorí držali aj povraz prevlečený cez hornú kladku. Kat znovu vystúpil po rebríku na vrcholec kola, pripevnil na krk odsúdenca slučku a zavesil ju na hák kola.

Keď dal povel, holomci pustili odsúdenca visiaceho na povraze cez pazuchy a nacvičenýmObrázok   pohybom trhli povrazom od nôh. Ten váhou tela a ťahom od nôh padol do slučky pod krkom zavesenej na kole a pritom sa kat hore na kole pokúšal trhnutím slučky odsúdencovi zlomiť krčný stavec. Zrejme sa mu to nepodarilo. Nedošlo k prerušeniu miechy. Odsúdený sa dusil, začal chrčať, niekoľko ráz trhol telom a po chvíli roztvoril ruky, pokiaľ mu to povolil povraz. Zo zopnutých rúk vypadol veľký, kovový, podľa zvuku strieborný kríž a po páde na betónovú dlažbu v tom strašnom tichu ostro zacvendžal. Telo obeseného zmeravelo a po niekoľkých minútach ticha prokurátor vyzval lekárov. Lekári súhlasne konštatovali smrť odsúdeného a prokurátor vyhlásil, že rozsudok smrti obesením bol vykonaný..." 

Fyzickým vykonávateľom popravy bol Jozef Apfel (uvádzaný aj ako Appel) z Petržalky za spolupráce svojich dvoch synov. Za vykonanie tejto popravy dostal od Štátnej väznice Krajského súdu v Bratislave odmenu 4 000 korún. Pre veľké množstvo Slovákov bola táto poprava zdrvujúcou. Ľudia prejavovali svoju ľútosť na popravou prezidenta rôzne: v Bánovciach nad Bebravou sa v deň popravy rozozvučali všetky zvony, na vrchu Čebrať nad Ružomberkom ráno po Tisovej poprave viala na jeho vrchole čierna zástava. A hoci ju predstavitelia režimu kázali zvesiť, na druhý deň tam viala opäť. O niekoľko mesiacov po poprave Jozefa Tisa, konkrétne 25. novembra 1947 zomrela i jeho matka Terézia rod. Budíšková.

4. časť

Dlhý čas nebolo isté kde je presne pochované telo prezidenta prvej Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Pred rokom Spoločnosť Andreja Hlinku dala vyhlásenie, že našla prezidentov hrob. Doteraz sa však nezverejnili výsledky DNA, ktoré by potvrdili, alebo vyvrátili, že na Martinskom cintoríne v Bratislave sa našlo miesto jeho posledného odpočinku.

Po poprave ThDr. Jozefa Tisa18. apríla 1947 od 5:30, kedy lekári konštatovali smrť dal prokurátor nariadenie strážiť jeho mŕtvolu, pokiaľ nebudú vykonané patričné opatrenia. O tom čo sa stalo s telom nebohého Tisa kolovali rôzne verzie. Niektorí si mysleli, že jeho telo bolo pochované tajne iní, že ho komunisti kôli sympatiám u veľkej časti národa dali dokonca spopolniť. Anonymný pisateľ zaslal do redakcie Katolíckych novín v Bratislave "výpis" zo zápisu o zasadaní vlády ČSR, kde uvádza že minister vnútra Nosek referoval o spopolnení mŕtvoly Jozefa Tisa.

Obrázok Išlo zrejme o výmysel, pretože existuje zápisnica spísaná na verejnom cintoríne v Bratislave z 19. apríla 1947 vo veci pochovania tela ThDr. Jozefa Tisa, podpísaná o 1.00 hod. prokurátorom Jánom Novomeským, správcom väznice krajského súdu v Bratislave Jánom Hrivňákom a saleziánskym pátrom Jozefom Stašom. Píše sa tam, že: "Pohreb bol vykonaný vo vyššie vyznačenom čase na verejnom cintoríne v prítomnosti rímskokatolíckeho farára, pátra saleziánov Jozefa Staša, ktorý vykonal pohreb podľa obradu Rímskokatolíckej cirkvi s príslušnými ceremóniami. Totožnosť mŕtvoly Dr. Jozefa Tisa pred uložením do hrobu bola úradne na vlastné oči zistená pánom Jánom Novomeským, prokurátorom Štátneho zastupiteľstva v Bratislave a pánom Jánom Hrivňákom, správcom väznice Krajského súdu v Bratislave, ktorí túto skutočnosť dosvedčujú. Na to truhla bola uzavretá a v prítomnosti vyššie uvedených úradných osôb zahrabaná, čo svojimi podpismi potvrdzujú."

To, že bol Tiso pochovaný potvrdil neskôr i žalobca v jeho procese Dr. Anton Rašla. V rozhovore s Pavlom Čarnogurským v roku 1982 vyslovil tvrdenie, že pokiaľ on vie, bol Tiso pochovaný do zeme. Mal to na starosti člen štátnej bezpečnosti istý Vincent Medek. Ten, aby sa striasol prípadných prenasledovateľov, vozil najprv mŕtvolu v rakve po okolí Bratislavy. Potom ju priniesol na Martinský cintorín, kde bolo pripravených niekoľko hrobov.

To, že na spomínanom cintoríne by malo byť pochované telo Jozefa Tisa potvrdzuje i kňaz, ktorý ho pochovával - páter Jozef Stašo. Prišli si po neho neskoro v noci. Oči mu zaviazali a dlhý čas ho vozili autom po Bratislave. Oči mu odviazali až v miestnosti, kde bola zatvorená rakva. Páter Stašo, odmietol vykonať obrad bez toho, aby sa najprv presvedčil či v nej niekto naozaj leží. Jeden z prítomných odbehol k telefónu a po chvíli sa vrátil spolu s technikom, ktorý otvoril truhlu. Ležal v nej Jozef Tiso. Jozef Stašo si všimol, že prezidentovi chýba jeho kňazský golier, tak vzal svoj a položil mu ho na krk. Následne boli vykonané všetky úkony podľa obradov rímsko-katolíckej Cirkvi v miestnosti i nad hrobom. V ten deň ostali v registri pochovaných na cintoríne sv. Martina tri prázdne rubriky - v noci boli totiž vykopané a zasypané tri hroby na rozličných miestach.

Stanislav Májek zo Spoločnosti Andreja Hlinku potvrdil, že v hrobe na Martinskom cintoríne sa v hĺbke 1,6 metra našli krížik modliaca knižka a kňazský golier, ktorý tam mal vložiť Jozef Stašo. Rovnako sa tam mali nájsť i krčné stavce, ktoré neboli zlomené, čo by potvrdzovalo opis popravy Jozefa Tisa. Jeho advokát Ernest Žabkay uviedol, že keď Tisa obesili, nedošlo ku zlomeniu krčných stavcov a teda prerušeniu miechy, a kat musel Tisa doslova uškrtiť.

Z uvedených svedectiev, ako aj posledného nálezu na Martinskom cintoríne v Bratislave sa dá predpokladať, že ide skutočne o hrob prvého prezidenta Slovenskej Republiky ThDr. Jozefa Tisa. Ostáva len veriť, že Spoločnosť Andreja Hlinku čím skôr zverejní výsledky DNA, ktoré by vniesli do ťahaníc okolo jeho hrobu konečne svetlo.


 

Náhľad fotografií zo zložky Portréty - Jozef Tiso

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

björn axen dry spray tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 27. 4. 2020 6:50)


Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform. tastyandinteresting.be/decorations/bjoern-axen-dry-spray.php björn axen dry spray

hvor lenge etter kan man ta graviditetstest aretenb.se

(aretenb.se, 27. 4. 2020 2:31)


Does your site have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time. fund.aretenb.se/useful-tips/hvor-lenge-etter-kan-man-ta-graviditetstest.php hvor lenge etter kan man ta graviditetstest

bosse cote pied douleur tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 26. 4. 2020 22:29)


Very nice blog post. I absolutely appreciate this website. Keep it up! tastyandinteresting.be/for-men/bosse-cote-pied-douleur.php bosse cote pied douleur

ica supermarket vaggeryd tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 26. 4. 2020 14:17)


Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated. tastyandinteresting.be/relaxation/ica-supermarket-vaggeryd.php ica supermarket vaggeryd

spansk fodbold aretenb.se

(aretenb.se, 26. 4. 2020 9:25)


As the admin of this site is working, no uncertainty very rapidly it will be well-known, due to its quality contents. terd.aretenb.se/beauty/spansk-fodbold.php spansk fodbold

gilda skolan blogg tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 26. 4. 2020 6:11)


Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers? tastyandinteresting.be/beauty/gilda-skolan-blogg.php gilda skolan blogg

finnar av proteinshake aresgrb.se

(aresgrb.se, 26. 4. 2020 2:27)


Right here is the right webpage for anyone who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic which has been discussed for a long time. Excellent stuff, just great! taich.aresgrb.se/advice-girlfriends/finnar-av-proteinshake.php finnar av proteinshake

Law 2020 Estonian, European firms

(Waynegoork, 25. 4. 2020 22:38)

Registration and sale of ready-made Estonian, European firms. https://diamont.ee/en/company-registration/ Companies with nominee service and bank account. Crypto license. AML service. Remotely. Fast, professional. Zero tax rate. Accounting services

hyra segelbГҐt kroatien tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 25. 4. 2020 21:26)


Wonderful items from you, man. I have understand your stuff prior to and you're simply too wonderful. I actually like what you've received right here, really like what you're stating and the way by which you assert it. You are making it entertaining and you continue to care for to stay it wise. I can't wait to learn much more from you. This is actually a terrific web site. tastyandinteresting.be/for-men/hyra-segelbt-kroatien.php hyra segelbГҐt kroatien

zomerkleding aanbieding aretenb.se

(aretenb.se, 25. 4. 2020 18:37)


Greetings from Los angeles! I'm bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm surprised at how fast your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog! inllo.aretenb.se/news/zomerkleding-aanbieding.php zomerkleding aanbieding

fotvГҐrta mellan tГҐrna tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 25. 4. 2020 12:40)


I need to to thank you for this good read!! I absolutely enjoyed every bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new stuff you post… tastyandinteresting.be/decorations/fotvrta-mellan-trna.php fotvГҐrta mellan tГҐrna

mat kungsgatan stockholm aresgrb.se

(aresgrb.se, 25. 4. 2020 5:47)


As the admin of this web site is working, no uncertainty very shortly it will be well-known, due to its quality contents. sico.aresgrb.se/sport/mat-kungsgatan-stockholm.php mat kungsgatan stockholm

musslor i lake aretenb.se

(aretenb.se, 25. 4. 2020 4:11)


Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you've acquired here, certainly like what you're stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is actually a terrific web site. roamo.aretenb.se/beautiful-things/musslor-i-lake.php musslor i lake

bobby oduncu hГҐrstudio tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 25. 4. 2020 3:59)


This is really interesting, You're a very skilled blogger. I've joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I've shared your website in my social networks! tastyandinteresting.be/relaxation/bobby-oduncu-hrstudio.php bobby oduncu hГҐrstudio

charlotte perrelli bantning tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 24. 4. 2020 19:28)


You should be a part of a contest for one of the most useful blogs on the internet. I'm going to recommend this blog! tastyandinteresting.be/travels/charlotte-perrelli-bantning.php charlotte perrelli bantning

spataderen amsterdam aresgrb.se

(aresgrb.se, 24. 4. 2020 10:44)


Link exchange is nothing else however it is just placing the other person's web site link on your page at suitable place and other person will also do similar in support of you. mispa.aresgrb.se/advice-girlfriends/spataderen-amsterdam.php spataderen amsterdam

New The Ultimate Deal On cash 2020

(freevbucks7Hok, 24. 4. 2020 8:16)

Amazing items from you, person. I have consider your stuff previous to and if you're just too wonderful. We actually like what a person have acquired here, certainly like what you are saying and the way during which you claim it. You're so that it is entertaining and you carry on and care for to stay it sensible. I cant wait to find out much more from you. That is actually the terrific web site.


https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/fortnite/31/359038/-50kfree-v-bucks-generator2020-free-v-bucks-genera/
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/gamestream/19/358659/free-v-bucks-2020-generator-unpatched/

mycket vattniga flytningar aretenb.se

(aretenb.se, 24. 4. 2020 6:01)


Hello mates, how is everything, and what you desire to say regarding this article, in my view its truly awesome for me. subsg.aretenb.se/for-men/mycket-vattniga-flytningar.php mycket vattniga flytningar

Diabetsclub.com - All About Diabetes, Obesity, Diets and Treatment

(Kopylovrof, 24. 4. 2020 5:04)

The Internet portal https://diabetsclub.com is dedicated to one of the most common diseases of our time - diabetes. The creators of the resource have collected a huge amount of information for you on this disease, as well as prepared a number of valuable tips on its treatment and prevention.
After studying the materials of the site, you will learn how to correctly recognize diabetes, learn about its types and understand the specifics of medical elimination of the disease. Special attention is paid to the diet for patients with diabetes, as well as the problem of obesity, which plays a significant role in the development and treatment of the disease.

nära anhörig sjuk ledighet tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 24. 4. 2020 2:34)


Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly. tastyandinteresting.be/useful-tips/naera-anhoerig-sjuk-ledighet.php nära anhörig sjuk ledighet


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95

následující »